Пловдивски инструктор: Можем да преборим стареенето, като се справим със стреса и вредните навици

  • от PlovdivTime
  • 14:46, 14.04.2019

Невъзможно е човек да живее вечно. Можем обаче да изживеем дните си пълноценно, радвайки се на добро здраве и отлична форма дори и на старини. Това изтъква пловдивският фитнес инструктор и медицински специалист Димитър Капов, който наскоро представи сензационно проучване пред колеги и клиенти. Капов е убеден, че ако приложим резултатите от съвременните изследвания на практика, можем да забавим и дори да спрем процеса на биологично стареене. 

Димитър е на 36 години и се е занимавал активно със спорт през повече от половината си живот. Работи като медицински специалист в отделението по лъчелечение към болница в Панагюрище. Посвещава огромна част от времето си и на двете си занимания, които отдавна са се превърнали в повече от работа, възползвайки се от възможността да усъвършенства познанието си върху човешкото тяло.  В рамките на своята презентация той наблегна на техники и методи, с които можем да подобрим физическото си състояние, да "се отървем" от някои хронични заболявания, а според съвременните учени - дори да удължим живота си.

В основата на представените от Капов изследвания, донесли нобелова награда на учените Блекбърн и Епъл, са окончанията в човешката ДНК молекула- теломерите. Те поставят начало на нова наука, а много техни последователи изучават връзката между физическото състояние и дължината на теломерите. Въпреки че информацията в тях е генетично заложена, ДНК окончанията са способни да приемат подадена от нас информация. Реагират на покоя или на стреса, в които се намираме, на емоции, като тъга и радост. По този начин те влияят на състоянието на мозъка ни, на настроението ни, на бързината, с която остаряваме, и на риска от някои заболявания. Физическата активност и добрите навици могат да повлияят благоприятно на дължината и състоянието им - а оттам на предразположеността ни към заболявания.

Повече за проучването на Блекбърн и Епъл - четете тук:

Медицински специалист от Пловдив представи тайните на младото и здраво тялоПричината да стареем се крие в ДНК-то, но можем да окажем благоприятно влияние върху него, смята Димитър Капов

Пред аудиторията си Димитър представи подробно на какво трябва да наблегнем и от какво следва да се откажем, за да се "погрижим" за теломерите си. На първо място са психическото състояние на човек, нивата на стрес и способността за концентрация. 

Според едно от проучванията хората, които умеят да се съсредоточават върху това, което вършат, имат по-дълги теломери от онези, чийто ум е склонен да се разсейва. Други изследвания сочат, че посещаването на курсове, включващи практики за осъзнатост или медитация, оказва положително въздействие върху теломерите. Съществуват и няколко психосоматични клетки, които повишават нивата на ензима, отговорен за растежа на нашите теломери. Те имат благотворен ефект върху всеки, но са особено важни за хората, които преживяват силен стрес. Клинични изследвания доказват, че този вид техники, сред които са медитацията, ци гун, тай чи и йога, подобряват общото състояние и намаляват възпалителните процеси. Благотворното влияние на всяка една от тях е доказана от поне едно проучване, а експерименти показват, че малката почивка в случай на стресираща ситуация намаля склонността ни да премисляме отново и отново проблемите си. Това от своя страна ни прави по-оптимистични и намаля нивата на стрес.

Колкото и странно да звучи, именно правилното дишане е изход от всяка стресираща ситуация. Нужно е да опишем проблема и емоцията, която той ни носи с няколко думи, а след това да се отпуснем и да преминем към 3-минутна почивка за дишане. Ако прилагаме редовно тази техника, ще запазим усещането за вътрешна хармония и равновесие не само в приятните, но и в трудните моменти, твърди Капов.

Освен медитацията и правилното дишане, ключов за справянето със стреса е спортът, категоричен е треньорът. Спортът защитава клетките ни, а хората, които спортуват редовно се радват на по-ниска заболеваемост и по-малък риск от инфаркт, инсулт и дори деменция.  Добрата новина е, че не е нужно да сме професионалисти, за да тренираме здравословно и да увеличим производството на правилните ензими, които повлияват теломерите. Всъщност, прекалено дългите и изтощителни тренировки имат обратен ефект - те увеличават стреса и водят до сериозни увреждания в организма, предупреждава Димитър.

За да бъдат в отлична форма, теломерите нямат нужда от екстремни тренировъчни програми. За да внесе яснота, Капов очертава и границите на здравословните тренировки. Резултатите от няколко изследвания открояват два конкретни вида "полезни" тренировки. Доказано е, че теломерите се повлияват добре от умерени аеробни тренировки за издръжливост. Достатъчни са 45 минути 3 пъти в седмицата, а резултати се постигат за около 6 месеца. Същият ефект носят и програмите с висока интензивност, при които се редуват кратки ускоряващи пулса упражнения с паузи за възстановяване. Противно на очакванията, любимите на мнозина упражнения за мускулна маса почти не повлияват състоянието на теломерите ни, въпреки че носят много други ползи, споделя още инструкторът.