Правителството обобщи 8 мерки за бизнеса за справяне с кризата, причинена от COVID-19

  • от Виктория Петрова
  • 12:19, 21.04.2020

На извънреден брифинг министърът на финансите Владислав Горанов обобщи какви икономически мерки са изготвени от страна на правителството за справяне с последствията върху стопанския живот, свързани с пандемията на COVID-19 и извънредното положение. 

"Отпуснат е публичен ресурс в 8 различни направления, който възлиза на 4,5 млрда, ресурс, предназначен за малкия и средния бизнес, както и за хората в неплатен отпуск и самоосигуряващите се лица", посочи Горанов.

Сред мерките, които той посочи, са кредитините инструменти, вече анонсирани, но сега обобщени в една голяма презентация с точните параметри на всяка възможност за финансиране. 

Първата мярка касае стартирането на програмата през Българската банка за развитие за отпускане на безлихвени кредити за защита на хората, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията. Целта на програмата е да се подпомогнат засегнатите от икономическите последствия физически лица, пуснати в неплатен отпуск, и самоосигуряващи се лица, които имат спад в доходите от 20% за тримесечието или дейността им е спряна. Тези, които са в неплатен отпуск, трябва да имат отработени поне 5 работни дни в месец. Тези две категории имат право да кандидатстват към 12-те най-големи банки-партньори във всеки офис в страната. Тук възможността е за вземане на безлихвени кредити до 4500 лв., които ще имат гратисен период за 24 месеца и срок за издължаване до 5 години. Кредитите ще се издължават след изтичането на гратисния период на вноски, чийто размер ще се определи между търговските банки и кредитополучателя. Няма да се дължат никакви такси и комисионни и хората ще имат право предсрочно да погасят дълга без никакви щети за тях. Срокът за кандидатстване е до края на 2020 година.  

Вторият инструмент е кредити за осигуряване на ликвидност на малки и средни предприятия. Той е за необезпечени оборотни кредити до 300 000 лв. и ще бъде управляван от Българската банка за развитие през търговските банки. Очакваният портфейл кредити, който ще се получи по линия на този инструмент, може да достигне 2 милиарда. Принципите за допустимост за одобряване за кредит на този етап са спад на оборота за първото тримесечие на 2020 г. спрямо второто тримесечие на 2019-та година въз основа на финансовите отчети на дружеството, наличие на вземания от клиенти, неразплащане към доставчици. Тази програма също ще бъде активна до края на 2020 година.

Предвиждат се още кредити до 3,6 милиона за малки и средни предприятия. До 50 хиляди лева микрокредити от Фонда на фондовете за малки и средни предприятия с минимални лихвени нива. Работи се върху това да бъдат безлихвени, посочи Горанов.

Сред възможностите са още инструмент за капиталови инвестиции чрез Фонда на фондовете, който е насочен основно към стартиращи иновативни предприятия. Става дума за дялово участие до 800 000 лева. Другата мярка е насочена към финансиране на градско развитие. Там максимален размер на отпуснатите средства ще бъде 40 милиона лева. Бенефициенти ще са общини, секторите туризъм и транспорт, публично-частните партньорства.

Очаква се разпространението на подробни информационни материали за всички 8 мерки.