Епископската Базилика посреща международна конференция за зелената икономика

  • от PlovdivTime
  • 13:03, 13.07.2021

Катедра „Икономически науки“ към Факултета по икономически и социални науки на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ кани желаещите да се включат за участие в  международната конференция „Икономически, регионални и социални предизвикателства в прехода към Зелена икономика“. Тя ще се проведе в Епископска Базилика на Филипопол на 30 септември от 20 ч.

Целта на конференцията е да насърчи диалога между академичните среди, бизнеса и държавните институции относно предизвикателствата, които създава преходът към зелена икономика.

Конференцията е разделена на 4 панела, в които ще бъдат разгледани различните икономически аспекти на зеления преход.

Събитието ще бъде присъствено.

Глобалният дневен ред за Зелена икономика

В панелната дискусия ще се представят резултатите от изследвания на Зеления преход в Европейския съюз, Китай, САЩ, Южна Корея, Русия, Великобритания и други страни. Въпреки че се поемат амбициозни политически ангажименти за действие в областта на климата, има наболели въпроси. Как тези ангажименти биха се превърнали в конкретни действия и как да се справим с предизвикателствата. Ще се представят добри практики в управлението на процеса.

Макроикономическа стабилност, конкурентоспособност и конвергенция в Зеления преход

Панелистите ще представят своите макроикономически анализи и оценки на очакваните ефекти от Зеления преход върху стабилността и икономическия растеж. Ще бъдат представени последните проучвания върху кръговата икономика, устойчивото развитие и зелените инвестиции. Фокусът ще се постави върху финансирането на прехода към Зелена икономика. В момента създаването на зелени икономики разчита до голяма степен на регулациите и иновациите във финансите, в същото време фискалните последици от амбициозните планове остават неясни.

Регионални, урбанизационни и секторни аспекти на зеления преход

Панелистите ще представят своите академични изследвания и практически опит в трансформацията на най-силно засегнатите от екологичните промени икономически сектори. Ще се отговори на въпроса как да се адаптират секторите и регионите в съответствие пазарните стимули и публичното финансиране със секторните и глобални нетни нулеви цели на емисии, както и как да се стимулира частният сектор за активно участие в прехода. Няколко изследвания ще насочат дискусията към предизвикателствата, които декарбонизацията би създала за регионалното развитие и сближаване.

Социалната цена на зелената трансформация

Участниците в дискусията ще развият концепцията за „зелен пазар на труда“ и проблемите, свързани с търсенето и предлагането на работна ръка, предизвикани от декарбонизацията. Ще бъдат обсъдени последиците от Зеления преход върху бедността, неравенството, безработицата и доходите.