Артът влиза в Махалата - учат правят лампи, картини и комикси

  • от PlovdivTime
  • 10:48, 15.02.2019

Утвърдени български приложници ще предадат знанията и опита си на младежи от различни етноси в пловдивското училище „Никола Й. Вапцаров”. Проектът „Занаятът влиза в махалата“, организиран от фондация Метаарт, стартира на 16 февруари. В пет съботни сутрини през февруари и март децата от училището ще имат възможността да вземат участие в поредица срещи с Дарина Христова, Дияна Нанева, Весела Котева, Флориан Демирев ще покажат на децата как се работи с естествени материали, как се създава комикс, как се нанасят изображения върху платно или как се изработват ръчни лампи.

Работилниците ще са с практическа насоченост, като в процеса на работа децата заедно ще изработят различни видове артефакти, използвайки техники, специфични за различните стилове на лекторите. Желанието на организаторите е не само да да поставят акцент върху творчеството на младите хора, но и да помогнат за смесването на младежи от различни етноси в колективна творческа среда.

Проектът ще завърши на 30 март в залата на културен център Тракарт, където от 12 часа ще започне благотворителен базар с изработените изделия през петте уикенда на инициативата. Събраните средства ще бъдат дарени от организаторите на училище „Никола Вапцаров“ с цел подкрепа на бъдещи творчески проекти.

„Занаятът влиза в махалата“ е част от програмата на „Пловдив – Eвропейска столица на културата 2019“ и е втори проект на Метаарт, включен в календара на инициативата. Планиран е и следващ такъв – „Европа психиделика“ – който ще се проведе през втората половина на май.

ТВОРЧЕСКИТЕ РАБОТИЛНИЦИ СА:

16.02.2019 г. - поп-арт картини с Дарина Христова. Тя е творец от София, който ще покаже на децата иновативен и забавен начин за нанасяне на изображения върху платно.  

23.02.2019 г. - Флориан Демирев от Варна е бъдещ инженер. Той изработва всякакви електрически системи, които намират широко приложение в ежедневието ни, и ще работи с участниците върху подобни съчетания на електрически елементи. Ще покаже и интересна компютърна програма за визуализация и ефекти на музика. 

9.03.2019 г. – Барачка е псевдонимът на Весела Котева – творец от София. Тя разработва интересни лампи и свещи от естествени материали, като акцентира върху естествените материали в своите ръчно изработени изделия.  

16.03.2019 г. - Дияна Нанева е художничка от Варна, която пътува и работи из целия свят. Илюстрира и разработва свои собствени книжки и комикси. Известна с характерния си стил на рисуване. В България е популярна с това, че илюстрира най-новото издание на книгата „Ян Бибиян”, което излезе в края на миналата година. Тя ще работи с участниците върху изработването на атрактивни комикси - истории с картинки. 

23.03.2019 г. - Елена Христова е един от най-добрите варненски фотографи, отскоро живее в Пловдив. Заедно с участниците тя ще работи върху различни фотографски техники. Елена ще акцентира върху снимането на портрети, работата със светлина, кадрирането и ефективното използване на налична фотографска техника.