Д-р Аспарух Кючуков: Снегът и слънцето може да са фатални за очите

  • от Виктория Петрова
  • 14:40, 24.12.2019

Зимата дойде, а с това и опасностите на този леден сезон. Въпреки че в равнините към момента времето остава предимно топло, зимните курорти вече са готови за любителите на ски и сноуборд.

Това е частта от годината, в която обичаме да се любуваме на красивите снежни пейзажи и прекарваме повече време със семейството покрай коледните празници. Често бащите решават да закарат домочадието да изпробва пистите или просто да се разходи в планината, където снегът обикновено е задължителен фактор. Обличаме се стабилно, покриваме всяко кътче от тялото ни – много често обаче без очите. Макар че повечето хора свързват лятото с възможни нежелани последствия от слънчевите лъчи и през зимния сезон е хубаво да се замислим за нашите очи и как да ги предпазваме от опасния слънчев UV – спектър.

За да ви информира за това какви са опасностите на зимния сезон за очите и как да се предпазим от риска да увредим зрението си, разговаряхме с офталмолога Д-р Аспарух Кючуков от Очна болница „Луксор“:

 - Д-р Кючуков, какви са опасностите за очите при излизане, спортни дейности и разходки през зимата?

- Най-вече това е опасният слънчев UV – спектър. Експерти са доказали в редица проучвания, че UV слънчевите лъчи въздействат върху очите през целия ни живот, като ефекта им през годините се наслагва и може да доведе до различни очни заболявания водещи до намалено зрение.

За да сме запознати с това кои лъчи могат да ни навредят, трябва да знаем някои основни закономерности:

Съществуват три вида ултравиолетови лъчи – UV-A, UV-B,UV-C. Най-опасни са UV-C лъчите, но за наша радост те се абсорбират от земната атмосфера и не достигат до нас. UV-B лъчите са причинители на катаракта(вътрешно перде) – заболяването, което е на първо място по причиняване на обратима слепота, птеригиум (външно перде), фотокератит (засягане на повърхностния слой на роговицата по механизъм подобен на изгарянето на кожата), както е и възможно да участват в генезата на някои видове очни тумори. UV-A лъчите може да увредят ретината, макар че много малка част от тях да достигат до нея.

- Как слънчевата радиация може да ни навреди?

- Въпреки че най-сериозни увреди нанасят преките слънчеви лъчи, отразяването им също може да доведе до сериозни проблеми, особено ако окото е незащитено..

Например: Трева, почва и вода отразяват около 10% от UV-радиацията, пясъкът на плажа отразява около 15% от UV-радиацията, морската пяна отразява около 25% от UV-радиацията и т.н.

Във връзка с настоящия сезон и предвид разходките в планината и зимните спортове е важно да се знае ,че пресният сняг отразява около 80% от UV-радиацията и продължителното му гледане без предпазни средства може да бъде особено опасно за очите.

Трябва да се обърне внимание и на кожата на клепачите,която през зимния сезон кожата е значително по-чувствителна. Това се дължи на студения и сух въздух, както и на понижения имунитет на организма. Ново проучване, направено от японски учени показва, че излагането на слънце през зимата е по-опасно за очите, отколкото през лятото с цели 2,5 пъти .

Отразените лъчи са вредни и поради факта, че ние гледаме предимно надолу или напред и тяхното действие се фокусира точно в очите. Не забравяйте и че UV лъчите са 10 пъти по силни в следобедните часове (12:00 – 16:00 часа) спрямо 3 часа преди и след този часови диапазон.

- Това са много стряскащи данни, как да се предпазим от евентуални проблеми с очите?

- Слънчевите очила са най-разпространеното и най-важно средство. Различните видове стъкла имат различни проценти на пропускливост на лъчите. Максималната защита се получава, когато те не допускат повече от 1% от UV-A и UV-B лъчите.  Това ги прави да изглеждат тъмни. Стандартното оцветяване на слънчевите очила е 75%. 50% е оцветяването за градски условия.

Най-сигурният начин да се предпазят очите от снежната слепота, е в планината да се носят специални  очила/скиоркса маска, които са с над 90% оцветяване на стъклото.

Шапките също са важен атрибут в слънцезащита, макар и непряк. Предпазването на околоочната кожа се осъществява посредством намазване с различни по сила слънцезащитни кремове.

Не забравяйте да предпазвате и очите на вашите деца, тъй като е установено, че 80% от общото ултравиолетова натоварване на човек е през първите му 18 години поради относително по-широките зеници и изключително прозрачните тъкани.

Винаги когато забележите дадени симптоми(колкото и незначителни да са понякога или по-изразени като  зачервяване, болка, дразнене и особено при намалено зрение) е необходимо да се консултирате с офталмолог при първа възможност.