Съдът спря събарянето на тютюневия склад на „Одрин“ 8

  • от PlovdivTime
  • 10:18, 02.03.2018

Върховният административен съд (ВАС) окончателно потвърди законността на спирането на разрушаването на тютюневия склад на ул. "Одрин" 8 в Пловдив, съобщи Дневник. Адвокатът по делото Александър Кашъмов коментира в профила си във Фейсбук: „На този етап с колегите от Министерството на културата си свършихме работата, за да спрем това безобразие. Ред е на прокуратурата да докаже обвиненията и да бъдат наказани злосторниците“.

Собствениците не известната като „Ориент Табако“ сграда започнаха тайно да я рушат през март 2016 г. Избухналото гражданско недоволство и жива верига от граждани принудиха общинските и държавни институции да се намесят и да спрат събарянето.  Собствениците Георги Бранеков и Александър Николич твърдяха, че че няма незаконни действия и сградата не е паметник на културата. Впоследствие обаче се разбра, че тютюневият склад е паметник на културата и освен това попада в групов архитектурен паметник. В момента Бранеков и Николич са подсъдими по изпълнен с неясноти наказателен процес за същото деяния в Пловдивския Окръжен съд.

Според органите собствениците са представили в общината фалшив документ, според който няма пречки сградата да бъде съборена. Те са обвинени в използване на фалшиви документи и в противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство. Междувременно общината издаде заповед за спиране на събарянето на склада, но собствениците я обжалваха в съда.

От решението на ВАС се вижда, че сградата е декларирана като архитектурен паметник на културата с писмо от института за паметниците на културата още от 1975 г.

Съдът посочва и че има одобрен от министъра на културата протокол от 2000 г., с който е обявена историческа зона "Филипопол-Тримонциум-Пловдив" - групов паметник на културата, в която попада сградата. Магистратите определят като несъстоятелно твърдението на жалбоподателите, че протоколът на министерството не представлява индивидуален административен акт, въз основа на който да се приеме, че някоя от сградите попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов археологически и архитектурно-строителен паметник на културата, паметник на урбанизма и културния пейзаж. "Такова интерпретиране на закона е в противоречие с ясната и точна формулировка на относимите разпоредби".