По дирите на славните пловдивчанки

  • от PlovdivTime
  • 15:58, 08.03.2018

от Руслан Йорданов

15 души се включиха в първата феминистка разходка в историята на Пловдив, която се проведе на 28 февруари. Четирима от тях бяха мъже. Мразовитото утро не спря ентусиастите да обходят свързаните с видни жени исторически места в европейската столица на културата. Водач на експедицията бе главен асистент Мина Маринова, преподавател по история в Пловдивския университет.

Мястото на срещата бе паметникът на Съединението на България, изваян в крилат женски образ. 

Първата спирка на обиколката беше Кукленият  театър. Не заради кукловодите и марионетките, а тъй като сградата е била дълго време собственост на благотворителното дружество „Майчино грижа. Милосърдното общество според едни данни е основано през 1868 г., а според други -  през 1872 г. Основано е от видни пловдивчанки - Рада Гугова (Киркович), Мария Герова, Ефросина Каблешкова, Гина Данова, Стефанка Гешова, Мария Йоаким Груева и други.

Те събират български момичета учат ги да четат и пишат на родния език, разказват им българската история. По време на Руско-турската Освободителна война „Майчина грижа” заедно с Наталия Столипинова и майката на генерал Скобелев – Олга Николаева, отварят сиропиталище в града, а също и малка болница. Покровител на дружеството става майката на княз Фердинанд – княгиня Клементина. През годините „Майчина грижа” ръководи забавачници, училищна трапезария и летни лагери за деца.

След това феминистката разходка продължи към ул. „Лейди Странгфорд”. Тя е една от малкото жени, на които са кръстени улици в Пловдив. Лейди Странгфорд е съпруга на британския дипломат лорд Пърси Странгфорд, който е дългогодишен дипломат в британското посолство в Цариград и привърженик на борбата за църковна независимост на българите. След Априлското въстание Емили събира чрез благотворителна кампания 30 000 британски лири и оборудва 6 болници в най-опустошените селища след въстанието – Батак, Радилово, Перущица, Панагюрище, Карлово и с. Петрич.

В Музея на Възраждането под тепетата се съхранява писалището на лейди Странгфорд, а в Народната библиотека „Иван Вазов” – нейният хербарий от водорасли.

Компанията се спря пред  гимназията „Ана Май”. Някога сградата на училището е била седалище на благотворителното дружество „Постоянство”.  То е учредено през 1895 г. от над 40 видни пловдивчанки. Сред тях са Олга Янкулова, Рада Гешова, Стефана Папазова и Ана Пулиева. Първоначално те организират неделни курсове, където девойките се учат на „четмо, писмо и смятане“.

Година по-късно отварят девическо стопанско училище с пансион и гостилница към него. Днес в същата сграда се помещава Професионалната гимназия по облекло "Ана Май". Тя е кръстена на Ана Маймункова - една от най-радикалните за времето си феминистки.  Предвожда делегацията на българските жени на Втората международна конференция на жените комунистки в Москва през юни 1921 г.

Там българките правят предложение да се установи един общ ден, в който да се чества денят за борбата на жените за равноправие и това да е 8 март. Известно време Маймункова е учителка в Пловдив. Участва в списването на вестниците „Учителска искра“, „Работнически вестник“, „Равенство“ и „Работничка“, които последователно са забранени от властта. Става жертва на белия терор след атентата в „Св. Неделя” през пролетта на 1925 г.

След снимка пред гимназията феминистката разходка продължи към Стария град, където се намира Градската художествена галерия, която в миналото е била Областната Девическа гимназия. Прекрасната сграда е проектирана и построена под ръководството на Йосиф Шнитер през 1881 г.

Малко по-високо - на Таксим тепе се шири сградата на АМТИИ, която през 1930-те е била проектирана за нова сграда на Девическата гимназия. Автор на проекта е жена – архитект Виктория Ангелова-Винарова.

Друга архитектка, вложила душата си в Пловдив, е позната на всеки с фасадите на Къщата с нимфите и тази на Драматичния театър. Емилия Събева е далечна потомка на прочутия венециански живописец Джакомо Фаврето (1849-1887). Тя е  съпруга на д-р Атанас Събев и майка на големия оперен певец, завършил Римската академия "Санта Чечилия" - баритонът Събчо Събев (1899-1948).

По пътя Мина Маринова разказа и за живота на други славни дами, свързали живота си с Пловдив - Райна Княгиня, Недялка Шилева  и Екатерина Каравелова.

Следващата феминистка разходка в Пловдив ще се проведе на 9 март от 14 часа. Място на срещата: Паметник на Съединението.