Пловдив през 2019-а: Започнахме с култура за милиони – завършихме със заем за милиони

  • от Благовест Андонов
  • 09:44, 02.01.2020

Пловдив изпраща Европейска столица на културата, стара власт и редица скандали, които се завъртяха през 2019 година. Безспорно двете събития, които белязаха Пловдив бе смяната на властта,както и свръхочакванията от титлата Европейска столица.

Цялата еуфория около откриването на културния връх на Пловдив започна от първите дни на януари, когато бе монтирана огромната кула на „Цар Борис III Обединител“.  В сковаващия студ на 12 януари хиляди пловдивчани изпълниха центъра на Пловдив, за да видят невижданите тържества .  Разбира се, като всяко нещо и откриването бе прието противоречиво, но повечето хора приеха на нож сумата от 3,2 млн. лева. Толкова плати Община Пловдив за откриването. Въпреки че започна досъдебно производство за направените разходи  и до този момент няма резултати дали е имало длъжностни престъпления.

Големите очаквания към Европейска столица на културата постепенно спаднаха, а хилядите туристи, които се очакваха да изпълнят улиците на града така и не дойдоха. Все пак имаше брилянтни събития, които се случиха в Пловдив, които без ЕСК нямаше как да се състоят.

Една от най-дългоочакваните пътни връзки пък бе отворена през февруари. След дълъг ремонт подлезът на „Гладстон“ отвори за коли, с което се сложи и край на цикъла от 7 години на постоянно затворени булеварди. Новото съоръжение за милиони обаче буквално се превърна в гребен канал след големите дъждове през пролетта и лятото, а шегите и колажите с него бяха безценни.

2019-а бе година, в която пловдивчани два пъти ходиха до урните за гласуване. Веднъж , за да изберат европейски депутати и след това управници на Пловдив.  Първите избори минаха отлично за местната организация на ГЕРБ. В Пловдив партията на Бойко Борисов разгроми БСП на евровота с близо 10% разлика.Тогава Иван Тотев заяви, че е уверен, че ГЕРБ ще постигне категорична победа на изборите през есента.

Покрай всичко това обаче гръмна скандалът с Цветан Цветанов и  вече бившата дясна ръка на Бойко Борисов, започна своето оттегляне от политиката.  Самият Борисов пък се зае лично с организацията в Пловдив, където доскоро за отговорник се смяташе самият Цветанов.

Това доведе и до първите големи промени под тепетата. Първо изгърмя районният кмет Ральо Ралев, който бе арестуван в края на май за искане на подкуп.  Кметът на „Северен“ изкара 5 месеца в ареста, след което бе освободен с гаранция от 150 000 лева. Оттогава той не се е появил публично, още повече, след като лъсна имотното му състояние с луксозния апартамент и парцели в града.

Втората жертва на промяната бе зам.-кметът по строителството Димитър Кацарски. Той бе уволнен от Иван Тотев, след като премиерът лично звънна на градоначалника, за да разкара вицето си.

След това дойде и голямата бомба – Иван Тотев категорично заяви, че няма да се кандидатира за трети мандат. Борисов наложи Здравко Димитров, който спечели безапелационно балотажа със Славчо Атанасов.

Зико обаче не тръгна особено убедително в първите си дни като кмет, след като обяви вдигането на някои данъци, назначи 9 свои вицета, а като едно от тях заяви, че се готви тегленето на 120-милионен заем. Възможността за договора за кредитната линия пък бе гласувана на 28 декември – дни преди Нова година. С това решение Зико може да преговаря с Европейската инвестиционна банка за сумата.

С края на мандата на Иван Тотев завърши и цикъла на „текущите ремонти“. Последният от тях бе площад „Централен“, който смени облика си след десетилетия на посредственост. В двата си мандат Тотев успя да ремонтира почти всички  основни пътни артерии и централни места.

Новият цикъл започва с „големите проекти“. Здравко Димитров получи проекти за 200 млн. лева, но без финансиране за тях, като заемът, ще бъде една от възможностите за тяхното изпълнение.

През последната година започна да се проявява и гражданската енергия в Пловдив. Тя стартира с протестите в парка зад хотел „Санкт Петербург“, след което премина през пространството на ул. „Капитан Райчо“, за да завърши с идеята за многоетажен паркинг на ул. „4 януари“. С това се показа, че хората вече се чувствителни на тема застрояване и искат повече зеленина и жизнено пространство.

Със сигурност 2020-а ни очакват далеч по-интересни събития, предвид големите очаквания към властта, големите заявени проекти, както и  решаването на замитаните проблеми през последните 10 години.