Нова власт - стари проблеми: Ще се превърнат ли три запустели места в огромен парк с атракции в Пловдив

  • от Благовест Андонов
  • 18:49, 24.11.2019

Пловдив вече има нова власт, но част от проблемите са наследство от предишното управление. В серия от текстове Plovdiv Time ще припомни някои от тях и ще потърси коментар от новата управа на града за тяхното решаване, ако вече се начертали стъпките за тяхното решаване.

Един от големите казуси през последните четири години бе свързан със съдбата на Гарнизонна фурна в район „Западен”. Бившето военно поделение от години се руши, като отдавна то е с отпаднала необходимост за армията.  Община Пловдив успя да вземе терена от Министерството на отбраната, като първоначалната идея бе там да се изгради парк, след като се разрушат необитаемите сгради.

Процедурата за премахването им бе стартирала, а от район „Западен” дори започнаха идейния проект за парк с детска площадка и спортни съоръжения.

В един момент обаче културният деец Емил Миразчиев реши, че  там е перфектното място за център за съвременно изкуство. Той докара инженери и архитекти, които бяха убедени, че със сумата за събарянето ще успеят да стегнат сградите. Това така и не се потвърди, а от Община Пловдив предложиха на културния деец да вземе имота на концесия и да реализира своите инвестиционни намерения. След пърформънсите и протестите, в крайна сметка темата замря от дневния ред на обществеността. В момента сградите продължават да се рушат, а там се навъртат клошари, някои от които дори намериха смъртта си там от премръзване през зимата.

Идеята на новия стар районен кмет Димитър Колев е там да се проведе местен референдум, като гражданите да решат каква да е съдбата на пространството. Скоро ще се разбере дали той и новата централна власт в Община Пловдив все още поддържат тази идея. Ако пространството се превърне в парк, то ще се свърже с друга подобна площ  – „Еталонна” на улица „Копривките”, който е един от най-посещаваните паркове в район „Западен” .

Зелените пространства могат да се свържат по уникален начин и с другия близък терен, който е в северна посока по бул. „Копривщица” край Синята църква.  Зеленото пространство често е арена на гостуващите циркове,  а преди това имаше идея теренът да се продаде и застрои.

Търгът дори бе обявен, след като Община Пловдив измина цялата процедура за определянето му за застрояване.  Мотивите бяха, че така или иначе в ОУП този парцел е предвиден за жилищно строителство. Идеята бе парцелът от 21 дка да бъде продаден за 20 млн. лева, с които да се финансира обекта „Модър-Царевец” и други важни проекти.

В един момент  обаче бившият кмет Иван Тотев реши да спре търга и да обяви, че тази зона остава зелена. Той каза, че ще се вземе решение и в новия ОУП този парцел да е за зелени площи и ще се изгради огромен парк.

Новата власт трябва да вземе решение дали да продължи тази политика, още повече, че този район става все по-застроен. Апетити към имота имаха две от най-големите строителни компании в Пловдив, които можеха да вдигнат няколко огромни жилищни комплекси в една от най-скъпите зони на Пловдив.

Ако предишните две намерения за превръщането на терените в паркове се осъществи, то това ще бъде естествена зелена линия от Младежкия хълм към Братската могила.  Именно третата проблемна зона в район „Западен” е именно мемориала в парк „Отдих и култура”.

От години това пространство не е обновявано въпреки уникалните си дадености.  Монументът символизира тракийска могила, а погледнат отгоре наподобява стилизиран каменен венец. Дългата 90 м скулптурна композиция е посветена на борбата за Освобождението от османска власт, Съединението на България, Септемврийското въстание и партизанското движение в България.

Именно поради политически съображения досега монументът и пространството около него не са били пипани от пловдивските управленци.  Новият кмет Здравко Димитров даде заявка, че задължително трябва да се обърне внимание на това пространство и то да бъде облагородено и социализирано.

Даденостите на този район на Пловдив могат да превърнат трите терена в естествен зелен пояс, който да разделя централна градска част от район „Западен”. Подобни пространства могат да изкарат хората от центъра,а предвид и близостта му до Гребната база да се превърне в зелена алея с необходимите мерки за социализация. С правилно планиране, тази агломерация от паркове може да  бъде направена така, че за всеки пловдивчанин и семейство да има различен вид атракция. За това нещо обаче не трябва да се работи на парче.