Виртуозите от ансамбъл „Станков“ откриват Фестивала на камерната музика

  • от PlovdivTime
  • 13:28, 10.06.2018

С концерт за цигулка и пиано на виртуозите от ансамбъл „Станков“ днес ще бъде открит  54-тият Международен фестивал на камерната музика в Пловдив. Рециталът на световноизвестните братя Станкови ще започне в 20 часа в Етнографския музей.

Иво Станков е един от талантливите български изпълнители с международно признание. Музикалните критици във Великобритания и в редица други eвропейски страни го определят като „блестящ виртуоз”, който приковава вниманието на публиката със своя „впечатляващ музикален стил и въодушевени изпълнения”.

Професионалната му кариера включва изяви като солист, камерен изпълнител, концертмайстор и преподавател във Великобритания и в други европейски страни. Свири като солист с Английски камерен оркестър, с камерните оркестри „Софийски солисти” и „Моцарт оркестър” – Лондон, Симфониета „София”, Симфоничния оркестър на Южна Аризона (САЩ), Симфоничния оркестър на Бруклин (Ню Йорк, САЩ), Симфоничния оркестър на Рио Гранде (Бразилия), Камерния оркестър на Сардиния (Италия) и оркестрите във Варна, Бургас и Пазарджик, под диригентството на Григор Паликаров, Йордан Камджалов, Йордан Дафов, Пламен Джуров, Мартин Георгиев, Джузепе Ланцета и др.

Концертира многократно в прочутите лондонски зали „Роял Албърт хол”, „Барбикан център”, „Кадоган хол”, „Кингс Плейс”, „Саутбанк център” и „Уигмор хол”.

В България участва в международните фестивали „Варненско лято”, „Софийски музикални седмици”, „Дни на музиката в Балабановата къща” и „АмБул”. Има осъществени записи за Българското национално радио.

Изявите му включват и участия със световноизвестни музиканти като Марк Кнопфлър от групата Dire Straits, филмовия композитор Йохан Йохансон (автор на музиката към филма „Теорията на всичко”), квартет „Чилингирян”, цигуларя Светлин Русев и виолончелиста Стефан Попов.

Заедно с брат си Лъчезар Станков създава ансамбъл „Станков”, за който състав са написани специално редица творби от композиторите Добринка Табакова, Георги Арнаудов, Мартин Георгиев и Гуин Причард.

Неотдавна изпълнява в Лондон световната премиера на Концерта за цигулка и оркестър „Фантасмагории” от Георги Арнаудов.

Отличéн с пет звезди и оценен като „отличен запис”, дебютният му компактдиск със сонати за цигулка и пиано от Бетховен получава суперлативни оценки в рецензиите на международната преса.

Артистичен директор е на Лондонския фестивал на българската култура.

За заслуги за популяризирането на българската култура във Великобритания е удостоен със златен медал „Борис Христов” и орден „Сребърен почетен знак” от Министерството на външните работи на Република България.

Концертмайстор е на Оркестъра на Уестминстър в Лондон и професор по цигулка в училищата „Гилдхол” и „Уитгифт”.

Свири на цигулка „Галиано” от 1787 година, предоставена му от Independent Opera at Sadler's Wells.

Лъчезар Станков е роден във Варна. Започва да учи пиано на 9-годишна възраст. Завършва с отличие Училището по изкуствата „Добри Христов” в родния си град, в класа по пиано на Станислава Ставрева.

Лауреат е на редица национални и международни конкурси – ІІ-ра награда на         Националния конкурс за млади пианисти „Димитър Ненов”, 1999 г., ІІІ-та награда на Международния конкурс „Про Арте” в Букурещ, 2000 г., Grand Prix на Конкурса за чешка и словашка музика в Прага, 2003 г., и Специалната награда „Престо”, 2002 г.

Прави своя дебют на голямата сцена на 12-годишна възраст в Холандия, където участва в концерти в Утрехт и в конгресния център RAI в Амстердам. На 16-годишна възраст, след конкурс, е избран да изпълни Клавирния концерт в ла минор от Едвард Григ с оркестъра на Варненската филхармония. След успешното представяне е поканен отново като солист на Варненската филхармония, както и на Шуменската филхармония, с които изпълнява „Рапсодия в синьо” от Джордж Гершуин.

През 2005 г. печели измежду 150 кандидати пълна стипендия от Борда на Кралските музикални училища (ABRSM) да учи в Кралския колеж за музика в Лондон в класа на проф. Андрю Бол, както и стипендия от Flame Trust. През 2008 г. става финалист в конкурса за солист на Оркестъра на Кралския колеж.

Има многобройни участия в концерти в България и чужбина, свири в залите на НДК – София и Фестивалния комплекс във Варна. Участва в международните музикални фестивали „Варненско лято”, „Новогодишен фестивал” в НДК – София, „Дни на музиката в Балабановата къща” и „АмБул”. През 2008 г. изпълнява като солист „Рапсодия върху тема от Паганини” от Сергей Рахманинов с оркестъра на Северен Лондон. През 2012 г. свири съвместно с квартет „Чилингирян” в зала „Кингс Плейс”. През 2013 г. прави своя дебют в залите „Уигмор Хол” и „Сейнт Джон Смит”. Същата година изпълнява Клавирния концерт от Григ със Симфоничния оркестър на Сливен.

Заедно с брат си Иво Станков свири в ансамбъл „Станков”, за който състав са написани специално редица творби от композиторите Мартин Георгиев, Георги Арнаудов, Добринка Табакова и Гуин Причард.

Дипломира се с най-високата степен, завършвайки Masters degree в Консерваторията за музика и танц „Тринити Лабан” в Лондон.

Живее и работи в Лондон, където съчетава активната си концертна дейност с преподавателска работа в училищата JASSPA, University College School, Cumnor House и Whitgift.

 

10 юни, НЕДЕЛЯ, 20:00 часа

Етнографски музейСТАРИНЕН ПЛОВДИВ

ОТКРИВАНЕ НА ФЕСТИВАЛА

 

ансамбъл „станков”, Великобритания

иво станков – цигулка

лъчезар станков – пиано

със специалното участие на стипендианти от

училище „Уитгифт” – Лондон,

ученици в класа по цигулка на проф. Иво Станков

 

Кристоф Кохут, Чехия

Лука Перазич, Черна гора

Марлон Бариос, Коста Рика

 

Под патронажа на акад. проф. д-р инж. Димитър Димитров – Ректор на Висше училище по агробизнес и развитие на регионите – Пловдив,

 спонсор на Фестивала

 

ПРОГРАМА

Лудвиг ван Бетховен                     Соната за цигулка и пиано № 5 оп. 24 „Пролетна”,

 (1770 – 1827)                                    Фа мажор

                                                                              Allegro

Adagio molto espressivo

Scherzo: Allegro molto

Rondo: Allegro ma non troppo

Иво Станков – цигулка

Лъчезар Станков – пиано

 

Фридерик Шопен                           Етюд оп. 10 № 4

(1810 – 1849)                                     Лъчезар Станков – пиано

 

 

Пабло Сарасате                                               Хабанера, от цикъла „Испански танци” оп. 21

(1844 – 1908)                                     Марлон Бариос – цигулка

Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков

 

Йожен Изаи                                      Соната за соло цигулка оп. 27 № 2

(1858 – 1931)                                                     ІІІ. Danse des Ombres; ІV. Les furies

Кристоф Кохут - цигулка

 

Морис Равел                                     Концертна рапсодия „Циганка”

(1875 – 1937)                                     Лука Перазич – цигулка

Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков

 

Камий Сен-Санс                             Хаванез оп. 83

(1835 - 1921)                                      Кристоф Кохут – цигулка

Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков

 

Пабло Сарасате                                               Сапатеадо, от цикъла „Испански танци” оп. 23

(1844 – 1908)                                     Марлон Бариос – цигулка

Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков

 

Камий Сен-Санс                             Интродукция и Рондо капричиозо оп. 28

(1835 - 1921)                                      Лука Перазич – цигулка

Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков