Роботи се преследват в Техническия университет

  • от PlovdivTime
  • 14:37, 29.06.2018

от Руслан Йорданов

Демонстрация на преследващи се роботи направиха днес преподаватели и студенти от Техническия университет в Пловдив. Двете машини са програмирани да се движат на определено разстояние една  от друга и под определен ъгъл. Разработката може да се приложи и в практиката -  например при автономни автомобили без шофьори.

Единият автомобил ще се движи след другия на точно определена дистанция с цел избягване на катастрофи. Дава се възможност автомобилите да се движат във формация и да изпълняват определени задачи”, обясни студентката Божидара Неделчева, която води проекта. На нея програмирането на робота й е отнело една година с помощ от нейната преподавателка  д-р инж. Севил Ахмед.

Университетът разполага с две лаборатории по роботика и мехатроника, като едната ще бъде оборудвана с напълно нова техника през лятото.  Нашият екип има сериозен интерес и в областта на изкуствения интелект – умни роботи, които могат да си взаимодействат в една среда с човека, обяви проф. д-р Андон Топалов.

Той уточни, че в катедра „Системи на управлението” на ТУ годишно се приемат 35 студенти в специалност автоматика, 25 – в мехатроника и 15 – в индустриален дизайн.

Доц. д-р Никола Шакев уточни, че университетът получава пари за нови машини от фонд „Научни изследвания” и от частни компании.  Случва се много ентусиазирани студентида дойдат с готов робот и да ни го демонстрират, посочи той.

Към катедрата е открит и Клуб по роботика, в който участват 20 запалени по техниката младежи. Те участват във всички национални конкурси и винаги се връщат с награди.

Студентите ни имат много интересни идеи и ние ги поощряваме да работят като им предоставяме техника, подчерта д-р инж. Севил Ахмед. Наскоро един от възпитаниците на ТУ създал алгоритъм, с който се откриват завмърсяванияв дадена среда.

По този начин роботи могат да влизат на опасни места и откриват замърсени участъци, без да се застрашават човешки животи. Друг студент в момента работи върху програма за разпознаване на образи, която позволява машините да се управляват чрез жестове.