Пловдивчани опознават света с Петър Берон

  • от PlovdivTime
  • 12:12, 13.12.2018

Известният изследовател ст.н.с. д-р Петър Берон ще пловдивчани запознае с първите две книги от най-новата си поредица „С Петър Берон по света“ - "Пет месеца в Нова Гвинея" и "Сану, Батуре!" на специална среща в Природонаучния музей на 21 декември от 18 ч. 

Началото на поредицата „С Петър Берон по света“ вече е факт.  Неуморимият пътешественик никога не е страдал от липса на работа – научна, изследователска, откривателска. В над 90-те страни, в които е бил, изследователският му интерес винаги е бил много по-силен от туристическия, а научната му работа винаги е била приоритет. 

Приключенията от пътуванията му често са разказвани сред приятели и в тесен семеен кръг, но все не му оставаше време да събере записките си и да ги оформи в книги. Когато най-после стартирахме проекта се оказа, че поредицата ще съдържа 15-20 книги, да не говорим, че и списъкът му с предстоящи пътувания не е никак малък, т.е. ще има още материал за още томове. 

Най-после читателите ни ще имат невероятния шанс да се докоснат до половината свят през неговите очи. А той е и умел разказвач. 

В "Пет месеца в Нова Гвинея" са описани приключенията на най-многобройната и най-продължителната пещерна експедиция на Великобритания. Двайсетина британци и един българин живяха пет месеца в сърцето на една от най-неизследваните територии на Земята – централна Нова Гвинея.  Бяха открити над  200 нови пещери, много нови видове пещерни животни, случиха се срещи с местните хора, които са много различни от европейците, но понякога ги надминават по почтеност и лоялност. 

Авторът е продължил тези изследвания сам по високите планини на Нова Гвинея и при драматични посещения на други острови – Нова Британия и Нова Ирландия. След първото издание на книгата Петър Берон участва в много други експедиции, но новогвинейската си остава най-вълнуващата и незабравима. 

В "Сану, Батуре!" българският изследовател разказва за периода от 1976 до 1979 г., когато работи в Нигерия като управител на резервати и в изграждането на музей и зоологическа градина в град Джос. В книгата са описани вълнуващи срещи с африканските хора и животни, болести и опасности, с местни обичаи и традиции. Описани са и други страни, посетени междувременно от автора и семейството му – вълнуващо  десетдневно плаване по река Конго, описания на Камерун, Того, Бенин. 

Като зоолог, авторът е донесъл в Националния природонаучен музей в София значителна колекция, включително и нови за науката видове животни. Ръководил е експедиции и е учствал в самостоятелни пътувания по цял свят.