Пловдив 2019 се рекламира с проекти в градове конкуренти

  • от PlovdivTime
  • 15:58, 08.08.2018

от Мария Луцова

17 проекта от общо 40 на градовете, които кандидатстваха заедно с Пловдив за Европейска столица на културата, ще бъдат подкрепени от фондацията организатор на мащабното събитие. Общата сума, с която ще бъдат подкрепени, е близо 500 000 лв. Дванадесет от избраните проекти са София, три от Варна и два от Велико Търново.

Най-голяма подкрепа – близо 50 000 лв., получава Тales of the Black Sea/ Приказки за Черно море“ - оригинална история, разказваща за исторически факти и митология, свързани с културата на Черно море и региона. Проектът представлява мащабен аудиовизуален спектакъл, изпълнен с иновативни похвати на изразяване в изкуството - авторска музика, визуални мултимедийни и 3D Мапинг изображения.

Интерактивният моноспектакъл „Променяне“ - подкрепен с над 46 000 лв., има пресечни точки и с трите тематични сезонa на апликационната програма „Сподели София“. В сезон 1 : „Минало несвършено“, чрез духовните търсения и метафизичните измерения на шедьоврите, създадени в киното от Лив Улман и Ингмар Бергман /основните обекти в моноспектакъла „Променяне“/, нашият проект отговаря изцяло на идейните търсения в проекта „Бъдеще от миналото“ от програмата „Сподели наследството“, където чрез нематериалните измерения на европейското филмово наследство се потапяме в миналото, но експериментът в проекта с връзките между миналото и бъдещето води до опознаването на това минало, за да се разбере настоящето и да се предвижда, дори изгражда бъдещето. Спектакълът „Променяне“ изповядва целите и идеите на проекта „Бъдеще от миналото“, а именно като споделяме общото европейско културно минало, с помощта на най-новите технологии днес А с аудио-визуалните си търсения спектакълът попада в идейната характеристика на проекта „Софийска картография на сетивата“. Но в „Променяне“ надхвърляме географските рамки и граници на София, за да превърнем разказа на Улман в космополитна вселена, където представлението се ражда от преплитането на физически, емоционални, интелектуални и духовни възприятия на публиката, благодарение на многопластовото наслагване на реалности (сценична, физическа, виртуална). Това едно от предложенията, които са най-високо оценени от журито. Събитието е на Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура – 36 маймуни.

Малко над 45 хиляди лв. получава „See Talyana“. Проектът е насочен към историческия център на Варна, който се превръща в творчески квартал. Фокусиран е върху

поредица от културни събития на местата, които условно очертават „Таляна“ - площадите „Мукала“, „Сан Стефано“, Гаровия площад и улиците „Преслав“ и „Цар Симеон“. Идеята е да се привлекат нови публики към културно -историческите обекти като избираме улиците, които ограждат квартала с идеята да повишим познаваемостта на този район, да наложим името, да повишим обществения интереса, започвайки от външните по-популярни улици, към вътрешността. Обектите ще бъдат представени чрез средства на изкуството. Чрез онлайн форма или на място всички желаещи да разгледат обектите ще се запишат. Обектите ще бъдат посещавани на групи под ръководството на гид в периода 15-21 април 2019 г. от 16 и 18 ч. Избраните места са: пл. Мусала – инсталация на открито; ул. „Преслав“ - Областна управа – възстановка за историята на сградата и 3D maping на сградата на Софийската банка, наблюдаван от сладкарницата срещу сградата след провелата се чаена церемония по стара английска традиция; пл. Сан Стефано – възстановка на „Балък пазар“ – място за срещи на гръцката, еврейската, турската, арменската махала. На възстановката ще бъдат представени културите на различните етноси, запознаване с бита и занаятите им. Гаровия площад –фотографска изложба във фоаето на гарата и театрална постановка в стария вагонен парк по руска пиеса; Етногрофски музей – инсталация, споделено създаване в градската среда.

Проектът ще бъде представен под формата на среща дискусия в пловдивския квартал Капана в периода от 23-26 юли догодина.

Варненски е и друг проект - „От А(рта) до Я(влението): Креативните квартали в България“. Той е подкрепен с близо 44 хиляди лв. Целта на проекта е да стимулира обмен на знания и умения за развитие на арт квартали сред заинтересовани креативни кръгове от градовете – кандидати за Европейска столица на културата. Експериментално поле ще бъде квартал „Таляна“ – исторически и културен център на Варна, а ментор ще бъдат общностите от пловдивския Капан, като градска зона с най-много опит в тази сфера. Участие ще вземат и представители от колектива на софийския квАРТал и заинтересовани страни от Велико Търново.

45 хиляди са отпуснати и на Videoforms/Videoplatform - най-мащабната организирана кампания в историятa на София, която има за цел да покаже иновативно съвременно , художествено съдържание, синхронизирано върху фасади на сгради, електронни билбордове, автобусни спирки и др. за период от една седмица. Това е платформа за открита архитектурна прожекция, посветена на публичното представяне на видео-инсталации и пърформънси. Проектът, ще добави нова страница към облика на столицата, като изключително място, което представя съвременно изкуство с най- висока стойност в публичното пространство. Планираме да се реализира прожекцията на видеа от български и световни артисти /Трине Лизе Недреаас, Бреда Бебан, Браян Дейли, Марта Трифонова/ и да се покажат фотографии от Джеймс Хил. Избраната за преобразяване градска локация е Женският пазар. Откриването на програмата ще се състои през април 2019 и ще продължи една седмица /7 дни/.

Националният военноисторически музей е подкрепен с 40 хиляди лв. за „Музеят – неочакван, отворен, споделен“.Специализираните музеи като НВИМ обикновено имат своя вярна, информирана или мотивирана публика, но и „загубена“ такава, страняща точно поради изградени очаквания във връзка със специализацията. За двата вида сме подготвили една обща провокация: интерактивната изложба с работно заглавие „Срещи с неочакван край“. Специално за Пловдив 2019 ще подберем най-сюрпризиращите, подминаваните или развеселяващите обекти, за които се грижим, и ще позволим на посетителите сами да изберат върху кой аспект на „находката“ да насочат „прожектора“ на интерпретацията. От 16 април в Пловдив, после в софия, Варна и Велико Търново, с помощта на намесите на гражданите, ще преоткриваме и документираме как споделянето вдъхва живот не просто на наследеното, но и на ежедневието, социалната среда и самочувствието ни.

Проектът “Кино Фабрика - Пътуване във Времето” - с подкрепа от над 34 000 лв., ще представи съвременни вдъхновявящи филми от цял свят, творби на игралното и документално кино в максимално широк спектър от истории, които ни правят съпричастни към света и отварят нашите хоризонти, умове и сърца.

„Плаващи картини сред водата“, подкрепен с близо 30 000 лв., цели създаването на ново равновесие между наследство, природа, устойчива култура и традиционна храна. Основните две дейности са - създаване на иновативен танцов спектакъл, в който „оживяват“ портрети и картини на Владимир Димитров-Майстора на фона на автентична българска музика презентиран чрез съвременни технологични средства /воден екран, лазери и диодни видео-стени/ и „Въвеждане“ на артистична инсталация върху голяма водна повърхност /около 3000 кв.м./ чрез претворяване на картини на Майстора, замесване на Богородичен хляб. Проектът е на община Кюстендил.

Сред одобрените със суми между 10 000 и 20 хиляди лв. са Фондация “Едмонд Демирджиян” с Големият взрив. Раждането на една колекция“, “Открит дом” - предложение от художничката Катарина Гроссе (род. 1961, Германия) разработено в продължение на година с куратора Снежана Кръстева, EUROPEAN SHORT PITCH 2019” на Арте Урбана Колектив, фокусиран върху развитието и копродуцирането на европейски късометражни филми; проект за създаване на концерт „Вяра”, „Разнообразни заедно – споделяне на хлябове и истории“ на Сдружение МССС и Сдружение Мулти култи колектив и цели да подчертае културното многообразие и богатство, създадени благодарение на чужденците, които се установяват и живеят в България; „Сподели историята“ за провеждане на фотографски и фото-колажни ателиета с историческа и екологична насоченост в 4 града в национални и международни събития – Кюстендил, София, Варна и Пловдив; фондация „Елизабет Костова“ със СПА - София поетически анимирана; „АТОМ Хореографски Серии#3“ за съвременен танц. 

Резервите са две в случай, че някой от избраните за финансиране се откаже. „Симфонични приказки за деца и възрастни“ е проект, включващ поредица от класически детски приказки, представени от симфоничен оркестър, професионални артисти и деца от различни училища по изкуствата. Проектът „Покана за танц“ е концертно-танцов спектакъл, в който ще бъдат представени популярни инструментални пиеси, откъси от опери, оперети и мюзикъли, както и български фолклор.