Пенка Калинкова: "Тракарт" е място с жив дух

  • от PlovdivTime
  • 12:40, 16.03.2018

Пенка Калинкова, театровед и общественик

Преди 15 години като общински съветник подкрепих концесията на подлез „Археологически”. До онзи момент аз познавах слабо Георги Иванов, другите също. Подкрепих не човека, а концепцията, която бе написана ясно, конкретно. Бях впечатлена. Вероятно и другите, защото хора от различни политически сили подкрепихме неговия избор.

Помня състоянието на античната мозайка. Разликата между онова, което беше скрито зад немитите стъкла на подлез Археологически, и това, което е днес, е огромна. През годините съм свидетел как се е променяло мястото, за да се превърне в едно от най-любимите и посещавани места за култура. Там никога не замира творчеството – ако няма събитие, има репетиция за събитие. Там всички изкуства са равнопоставени.

Пловдивчани обичат да ходят в „Тракарт” не само защото там се дискутират интересни теми, защото се случват представления и концерти за малки и големи, а и защото има страхотни домакини – сърдечни и компетентни. Рядко съчетание между интересите на самия Георги Иванов като художник, творец на мозайки и човек влюбен в историята и в изкуството на древните народи, и мястото с мозайката от вилата Ейрене.  „Тракарт” се превърна в негова съдба.

Като говорим за този 15-годишен период, трябва да отбележим, че освен постигнатите договорености, фирма „Тракарт” ЕООД извърши за първи път в нашия град цялостна реставрация на антична мозайка „ин ситу” (на място) и перистилната антична сграда стана достъпна като туристически обект. Бе дадена висока оценка от проф. Роберто Нарди, директор на Център за археология и консервация в Рим, по време на Международния симпозиум „Консервация и реставрация на мозайки” в Пловдив през 2017 г.

Разбира се, основен фокус на внимание е представянето на мозайките, но едно представяне дори на толкова уникални експонати не винаги е достатъчно. Към тях Георги Иванов (Жорж Трак) прибави уникална колекция от антично стъкло, както и много свои произведения, а една част от пространството е обособена като зала със 120 седящи места и камерна зала за беседи, дискусии, концерти и представления.

В продължение на 12 години „Тракарт” ЕООД подпомага дейността на детска театрална студия „Тракарт” и детски музикален ансамбъл „Възродените тракийски мандолини”. В продължение на 10 години реализира „Дни на тракийската култура” под надслов „Музика и слово”.

Много мога да напиша, но завършвам с апела – да подкрепим продължаването на концесията до влизането в сила на проекта, с който Община Пловдив кандидатства пред ЮНЕСКО. Повярвайте ми струва си! Да не се лишаваме от едно място с дух, с жив дух!