Мелнишкият цикъл на Златю Бояджиев краси Пловдив цял месец

  • от PlovdivTime
  • 14:30, 20.08.2019

Колекция картини на Златю Бояджиев, обединени в „Мелнишки цикъл”, гостуват на Етнографския музей от 20 август до 30 септември. Творбите на собственост на Историческия музей в Благоевград. 

Представените в изложбата картини от „Мелнишки цикъл“ са създадени през 70-те години на XX в. и представляват само част от невероятните платна на Златю. И тук интересът му към селския бит се запазва, но авторът отразява и социалистическите преобразования на селото. По покана на тогавашната общинска управ отива да работи в Благоевград, Мелник и селищата от региона. Самите хора, красотата и топлината на Пиринския край го пленяват и с творческа настървеност художникът създава невероятните си интерпретации „Благоевград“, „Мелник”, „Кърланово”, „Пастирки”, „Овчари” и др., разказват организаторите на изложбата.

Във всяка картина от колекцията прозира синият нюанс, затова често определят времето, когато са рисувани като „синия период“. Всички те носят един и същи духовен заряд, който идва от селото и от земята и в който се усеща топлото слънце и ярките цветове на юга. 

Значителна част от колекцията „Мелнишки цикъл“ е закупена от община Благоевград и през 1977 година е предоставена на РИМ - Благоевград. Творби на Златю Бояджиев са притежание на НХГ, СГХГ, ГХГ - Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Плевен, Сливен, Видин, Смолян и други, както и на частни колекционери у нас и в чужбина.  

Златю Бояджиев (1903 – 1976 г.) е признат за един от големите живописци и един от най-добрите български художници на XX в. Той твори в областта на фигуралната композиция, портрета и пейзажа, а творчеството му се дели на два основни периода. 

Първият продължава до 1951 г., когато художникът получава инсулт, вследствие на който дясната половина на тялото му остава парализирана. Това не го спира да рисува с лявата ръка, което му помага да изяви други страни на своята чувствителност. 

Портретите от втория период са още по-детайлни и дори гротескни. За това му помага познаването на народния бит и душевност на българина и разнообразието на художествените решения. 

Фотография: БНР