„Майстора и Маргарита” на Булгаков оживява на Античния

  • от PlovdivTime
  • 09:05, 07.04.2018

Фотография: БНР

Музикален спектакъл „Сънят на Пилат” по мотиви от „Майстора и Маргарита” на Стефан Димитров ще гостува на Античния театър в средата на 13 юни.  Това е ново музикално произведение за симфоничен оркестър и хор, създадено от известния с естрадните си хитове и филмова музика композитор. Творбата под диригентството на Любка Биаджони и с участието на оркестър София Симфоникс ще бъде представена за първи път по време на българското председателство на Съвета на Европа.  Проектът се  финансира от Национален фонд „Култура” и е подкрепен с  50 000 лв.

Концерт-спектакълът ще бъде поставен с художествено осветление и 3D мапинг визуални ефекти -технология, при която чрез проектори се оформят виртуални изображения. Те ще илюстрират музиката и ще придадат уникална и запомняща се сценична визия. Визуалните ефекти ще бъдат изработени от дизайнера Полина Герасимова. Режисьор е Петко Бонев.

Заглавията на трите действия – „Aeternitas“ („Вечност”), „Lux Aeterna“ („Вечна светлина”) и „Misericordia Pro Nobis“ („Милост за нас”), приканват към асоциации с други литературни класики като „Изгубеният рай” на Милтън например, и поставят творбата в контекста на Европейското музикално наследство. Но музиката на Димитров е нещо повече от това – тя брилянтно превежда духовната визия на Булгаков на езика на нашия модерен свят и дава свежа, мелодична интерпретация на разноликите идеи за добро и зло, светлина и мрак, и за корените на тези сили.

В музиката си, Стефан Димитров призовава слушателя да открие духовното в себе си, прекланя се пред невидимите сили, управляващи човешкия живот. Проектът има подчертани класическо усещане и структура, но звученето му е съвременно и лесно се вписва в рамките на пазарните принципи на обществото ни. Един музикален проект може да бъде авангарден и достъпен за широката публика когато е създаден от един от най-продуктивните и многопластови български композитори, разказват от фондация „Ценности” за „Сънят на Пилат”.

Българското председателство на Съвета на Европа дава възможност не само да се представят уникални и качествени български произведения на една многоезична и по-широка публика, но и стимулира творците да разширяват своя диапазон и да мислят извън познатите географски и културни рамки.

В областта на симфоничната музика сме свидетели на тематично многообразие, характерно за българската музикална сцена, но и на недостатъчна конвертируемост на съвременните симфонични произведения. Реализацията на проекта идва в подходящо време на повишено внимание към България и остра нужда от популяризация на българската симфонична музика, която е на също толкова високо ниво както и нейните изпълнители, известни в Европа.

Нова телевизия ще излъчи запис на спектакъла.