Джули Уорд: След Европейска столица на културата Пловдив няма да е същият

  • от Мария Луцова
  • 23:07, 01.03.2019

Три пъти повече средства да инвестира Европейският парламент в една от най-мащабните си и успешни  програми „Еразъм“ – това е една от най-амбициозните и стартегически цели пред Комисията по култура и образование. За да успеят,  трябва да убедят финансовите министри на страните членки във важността на образованието. Това стана ясно от изнесеното заседание в Пловдив. Членът на Комисията Хименес Барбат обясни, че мисията е изключително трудна, тъй като от ЕК предлагат двойно увеличение.

Барбат коментира и важността на инициативи като Европейска столица на културата за популяризирането на градовете домакини. Испанката разказа, че тръгвайки към България със семейството й коментирали къде отива.

Признавам си, че не знаехме нищо за града. Потърсихме информация и разбрахме, че тук се е родил футболистът Христо Стоичков. В Европа е така – популяризираме се със спорта и културата, подчерта Барбат.

Гостите коментираха, че ефектите от Европейска столица на културата са различни в градовете домакини. Вече 60 града са били част от мащабния проект и резултатите от провеждането му са различни.

Пловдив няма да бъде същият след Европейска столица на културата. Тук не става дума за един фестивал, а за събития, които ще се провеждат цели 12 месеца. Аз работех за друг град, но Ливърпул спечели надпреварата. Днес в града дори и таксиметровите шофьори ще ви насочат, ще ви посрещнат, каза британката Джули Уорд.

Тя и колегите й подчертаха, че инвестициите в култура са много по-стратегически, отколкото в технологии например. За добър пример от ефектите на Европейска столица на културата членовете на комисията дадоха полския град Вроцлав, където са отчетени 40 процента ръст на приходите. Не скриха и факта, че след провеждането на инициативата икономическите ефекти падат.

Независимо от това представителите на Европейската комисия по култура и образование подчертаха важността на инициативата.

Те коментираха и темата за опазването на културно-историческото наследство.

Има механизми, по които могат да бъдат финансирани такива проекти, особено когато има международно партньорство. Основният ангажимент обаче е на националните правителства, които имат отговорност за грижата за културно-историческото наследство, отбелязаха гостите.

След официалната среща с медиите, членовете на Комисията имаха разходка в Капана, Античния театър и Малката базилика. Беше им представен проектът за Голямата епископска базилика и разгледаха изложбите “Дим. Истории за тютюна“  и  „История на свободата – от Берлинската стена до уличното изкуство“.

В събота гостуването на членовете на Европейската комисия по култура и образование продължава.