Детски мюзикъл учи на любов към природата

  • от PlovdivTime
  • 13:29, 02.05.2018

Мюзикълът „Едно лято в едно блато” на Държавна опера-Стара Загора учи децата на връзка с природата. Спектакълът бе гост на малките пловдивчани днес сутринта,а първи зрители бяха малчуганите от детски градини „Снежанка”  и „Дружба”, както и училищата „Петко Р.  Славейков” и „Дружба”.

Идеята за темата на представлението е на специалисти от Института по зоология при БАН и е своеобразен опит чрез изкуството да се насочи общественото внимание към опазването на флората и фауната на една българска природна забележителност – Чокльово блато, което се намира в природния резерват „Байкал“ в Радомирска община. За създаването на либретото, костюмите и сценографията са използвани консултанти от Националния природонаучен музей при БАН в София.

Желанието на организаторите на гастрола бе да поставят акцент върху връзката на човека с природата като част от общото възпитание на детето. Инициативата,  спектакълът да гостува именно през май, е желанието да фокусират вниманието на децата по екологичните проблеми и то през май когато се отбелязват Световният ден на климата, Световният ден за засаждане на дръвчета, Международен ден на биологичното разнообразие, Национален ден на природните паркове.

Музиката на „Едно лято в едно блато“ е на Маргарита Шоселов, либретото е на известната старозагорска детска поетеса Мая Дългъчева. Аранжиментът и инструменталната музика са на Николай Цолов. Режисьор и хореограф на спектакъла е Радост Младенова-Арабаджиева, която е ръководител и на Балетната студия. Сценографията и костюмите са проектирани от Денис Иванов, помощник-режисьор в Старозагорската опера.

Действието се развива през лятната ваканция в село Байкал, в близост до което се намира Чокльовото блато. Три деца се връщат там всяка година и обичат да си играят край блатото и да наблюдават животните. Двете от тях (приятелки от много години), знаят невероятно много за природата и мечтаят да станат биолози (те са в ролята на разказвачи, които разкриват тайните на блатните обитатели). Един ден в селото идва друго дете - разглезен син на богат инвеститор, който иска да пресуши блатото и да построи там хотел. Той не знае нищо за животните и постоянно се хвали с влиянието на баща си. Феята на живота го превръща в прилеп. Момчето-прилеп трябва да избере своя път - добър или пък лош. За една нощ той разбира колко важна част от природата е блатото и постепенно заобичва животните там. В кулминационната сцена инвеститорът идва в селото с багери и други машини, предвидени да пресушат блатото. Но се случва природен катаклизъм, изневиделица идва торнадо, момчето-прилеп препречва пътя на баща си, багерите угасват. Блатото е спасено!”