Артисти от Швейцария и България показват творбите си от симпозиума “Изкуство и диалог“

  • от PlovdivTime
  • 19:01, 14.10.2019

Участниците в първия интернационален симпозиум "Изкуство и диалог", който се проведе от 1 да 10 август във Вангенрийд, Швейцария, ще разкажат преживяванията си в поредица от събития в Пловдив. Във форума се включиха художниците от Пловдив Михаела Иванова, Цвятко Сиромашки, Николай Томов; музикантите Едит Унджиян и Георги Зайков и Лиса Хутер - Шван, Хайди Бирхер, Курт Бауман, Михаел Блуме и Рето Берчи от Швейцария. 

След представянето в Кунст - Хоф, Вангенрийд през август, изложбата с творбите, създадени по време на симпозиума ще бъде на вниманието на пловдивската публика от 16 до 26 октомври в Дом на културата "Борис Христов". Официалното откриване ще се състои на 16 октомври от 18 ч. 

Освен прекрасната изложба, ще бъде представена и родената на швейцарска земя музика, а в поредица от лекции участниците ще продължат да търсят и намират пресечните точки на диалога между творците от различните държави. 

Симпозиумът се превърна в един обогатяващ и изключително полезен обмен на таланти, енергия и светоусещане между швейцарски и български артисти, а резултатът е налице, считат участниците. Картини, скулптури и музика ще се обединят в изложбата, пресъздавайки част от общите  впечатления на всички участници – от българска и от швейцарска страна по време на съвместното им съжителство. 

Като подарък за всички приятели на 18 октомври във Vintage House от 19.30 ч. ще се проведе лекция на тема работата на Люсиен Шевалас в България и по-конкретно в Пловдив. Тя ще бъде изнесена от Германския изследовател и близък приятел на пловдивските творци Михаел Шван. След лекцията от 20 часа ще има интересен концерт MixMe с участието на любимата Едит Унджиян. 

Първото име, което участниците представят в аванс е това на Михаел Шван, който е един от главните организатори и причина за осъществяването на симпозиума. Михаел Шван е ландшафтен архитект, завършил в Мюнхенския Технически Университет (Freising-Weihenstephan).

Работи по специалността си на свободна практика, но проявява силен интерес към исторически фигури, свързани с ландшафтната архитектура. Така започва и разходката му по стъпките на Люсиен Шевалас, който определено е запалил интереса му, давайки начало на задълбочено изследване по стъпките на швейцарски и немски градинари, емигрирали в Румъния и у нас. Люсиен Шевалас е отговорен за цялата ни прекрасна градска градина, дърветата на бул. „Руски“ и доста голяма част от зелената система на град Пловдив. За да научите повече неща, свързани с това име, можете да посетите лекцията, която Михаел ще изнесе на 18 октомври от 19.30ч., преди концерта  във Vintage House.

Пловдивските участници осъществиха пътуването си с финансовата подкрепа на Община Пловдив.