Участници в Международния славянски поход посетиха Пловдив
Дванадесет журналисти и писатели от Мурманск – участници в Международния славянски поход, посетиха за първи път Пловдив заради инициативата Европейска столица на културата. Гостите бяха впечатлени от богатото културно-историческо наследство на Пловдив и от подготовката на града за мащабната културна проява. Те се срещнаха с кмета Иван Тотев, а след това бяха посрещнати в Туристическия център от маркетинговия директор на фондация „Пловдив 2019“ Радост Иванова. Тя разказа за спечелването на престижната титла, за подготовката за провеждането на значимия културен форум, както и за проявите, включени в календара на града.
Сред интересните събития през следващата година ще са суинг фиеста, Opera Open, който се радва на изключителен интерес и се провежда с участието на световни оперни звезди, международният фолклорен фестивал, множество музикални, театрални и други арт събития, които ще са притегателен център за любителите на културния туризъм.
„Горди сме, че нашият град е не само по-древен от Троя, но е и най-старият европейски град, в който животът продължава без прекъсване вече 8 хилядолетия“, обобщи Радост Иванова. Тя допълни, че Пловдив ще е първата Европейска столица на културата, която ще популяризира кирилицата по света.
След това гостите от Полярния кръг разгледаха Римския стадион и бяха впечатлени от разказа на екскурзовода Таня Йорданова за историята на града. Журналистите от Мурманск останаха очаровани, стъпвайки на Античния театър, на чиято сцена се изграждаха декорите за операта „Травиата“ от Верди, която ще бъде дирижирана под палката на Маестро Якопо Сипари Ди Пескасероли.
Журналистите от Русия са участници във втория Международен славянски поход от Мурманск до Черна гора, посветен на 140-ата годишнина от Освобождението от турско робство и връзката на славянската духовност с европейските народи. Сред градовете, през които преминават, са Варна, Шумен, Велико Търново, Шипка, София и други знакови селища, обединени от славянската духовност и култура.
Участниците в похода са известни писатели, журналисти, общественици, на които делото на равноапостолните братя Кирил и Методий е изключително скъпо. Те са от Мурманск, където се полага началото на честванията в Русия на Деня на славянската писменост и култура и където е поставен първият паметник на Светите братя на руска земя, дар от България. За първи път в Русия през 1986 г. в Мурманск се издига репликата на монумента на Св. Св. Кирил и Методий, дело на ваятеля Владимир Гиновски, оригиналът на който е разположен в София пред Националната библиотека. Славянският поход ще продължи от България за Черна гора, Босна и Херцеговина, Полша и Беларус, като участниците в експедицията ще посетят още паметни места, свързани с руската история и събития, които обединяват славянските народи.
Делегацията от Мурманск гостува в България в рамките на споразумение за сътрудничество и партньорство със Съюза на българските журналисти. Последните три години представители на медии от Южна Корея, Китай, Германия, Франция, Белгия, Англия, Италия, Полша, Гърция, Русия, Турция, Румъния, Босна и Херцеговина, Сърбия, Македония и други са посетили Пловдив и страната по покана на СБЖ.