Ти записа ли се водоносец?

  • от PlovdivTime
  • 13:58, 16.09.2016

Състезанието за най-бърз водоносец в Пловдив ще бъде голямата изненада на започващите другата седмица празници на Стария град.

„На шампионата „С менци за вода“ няма предварително подготвени участници, всички ще имат равен шанс. Отправяме предизвикателство към всички пловдивчани над 18-годишна възраст да се включат в надпреварата“, заяви организаторът Николина Тевекелева.

Миналата година в надбягването се участвал 76-годишен софиянец, който грабнал сребърното отличие. Състезателите ще бъдат разделени в две категории – мъже и жени. Награди ще има за всички, допълни Тевекелева. Турнирът с „Менци за вода“ ще се проведе на 22 септември от 14,30 часа в градинката до Джумая джамия.

„Идеята на състезанието е да пренесем част от миналото и българския бит в наши дни по един интересен и вълнуващ начин. При носенето на вода с менци са се случвали много любовни истории. Самата кобилицата освен средство за баяние и гадаене, е била женското оръжие за самоотбрана“, допълни Николина Тевекелева.

 

 

Николина Тевекелева (вдясно) предизвика всички пловдивчани да се включат в състезанието "С менци за вода"

 

Празниците на Стария град се откриват в понеделник вечерта на Античния театър с грандиозния концерт „Заедно“, в който ще играят танцовите ансамбли „Тракия“, „Родопа“ и „Плевен“. „През първите две години поканихме ансамблите „Филип Кутев“ (София) и „Пирин“ (Благоевград).

Оттогава всички професионални танцови ансамбли в България с нетърпение очакват покана за този концерт. Няма друга община в страната, която да организира подобни големи концерти напълно безплатно за публиката“, подчерта проф. Даниела Дженева, главен художествен ръководител и хореограф на ансамбъл „Тракия“.

В седмицата на Празниците на Стария град ще се извие вихрушка от културни събития – планирани са 60 прояви. „Интересна ще бъде  фотоизложбата „Старият град - минало несвършено“, която ще бъде открита в понеделник от 18 часа на Римския стадион.

Снимките са подбрани от един от най-добрите познавачи на историята на града – Владимир Балчев. Той ще покаже, че Старият Пловдив е бил център на културния живот още веднага след Освобождението“, отбеляза директорът на Общинския институт „Старинен Пловдив“ Минко Кафтански.

На 20 септември, вторник, в Данчовата къща ще започнат три изложби – на православни икони, „Българските манастири“ на арх. Мерджанов, и фотографии на арменските светини.

 

 

Амелия Гешева, Минко Кафтански и Тони Симидчиева (от ляво надясно) представиха програмата на Празниците на Стария град

 

На следващия ден – в сряда, изложба „Нещо повече от нас“ ще поставят уредниците fj музеите и възрожденските къщи в Стария град. Те ще покажат, че освен да грижат за културно-историческото наследство, владеят отлично и по някое от изкуствата.  

В четвъртък за пръв път ще отвори врати Антовата къща. Доскоро красивата сграда бе собственост на Външно министерство и публиката нямаше достъп до нея.

Есенният панаир на занаятите започва на 22 септември с тържествено шествие на майсторите. В него ще вземат участие над 50 занаятчии. Ще бъдат представени двадесет занаята, сред които грънчарство, дърворезба, тъкачество, стъклопис, художествена керамика, килимарство и металопластика, съобщи Тони Симидчиева, председател на Занаятчийската камара в Пловдив.

„През 2012 г. започнахме Празниците на Стария град без бюджет, но с много емоция. Тогава решихме, че не е възможно за празник да бъде отделен само един ден“, спомня си зам.-кметът по културата Амелия Гешева. Тя допълни че основната идея на форума е да се обърне специално върху корените и пловдивската история, да бъдат показани хора с приноса към културния живот на Стария град, да се видят ценни експонати и да се разкажат вълнуващи истории.

„Тази година акцентът ще бъде поставен върху богатството, което се пази в храмовете, и което често нямаме очи да видим“, заключи Амелия Гешева.