В нова книга“ 16 разкрития от турските архиви разказват за следствието срещу Васил Левски

  • от PlovdivTime
  • 10:50, 18.02.2020

Книгата „Нови документи за издирването и следствието срещу Васил Левски и участниците в Арабаконашкия обир” съдържа 16 разкрития от турските архиви. Тя е резултат от издирвателската работа на „Национален музей „Васил Левски“ в Карлово. Сборникът беше представен вчера в зала "Средец " на Министерството на културата от директора на музея Дора Чаушева, уредника в музея Виктор Комбов и преподавателя в СУ „Св. Климент Охридски” проф. д-р Пламен Митев.

"Изданието включва преводите на част от откритите през октомври 2018 г. в Османския архив в Истанбул неизвестни досега архивни материали, свързани със залавянето на участниците в Арабаконашкия обир и комитетските дейци и на съдебните действия срещу тях. От тези документи става ясно, че Васил Левски е възприеман от тогавашната Османска власт като много опасен човек. В документите се съдържа снимката, с която османската полиция е издирвала Апостола. На гърба на снимката пък са описани физическите белези на Апостола. Сред документите е открит протокол от разпитите на заловените, датиран от 1 ноември – вероятно първият документиран разпит", разказа дирикторът на музея „Васил Левски“ в Карлово Дора Чаушева.

От архивната единица става ясно, че турската власт е разполагала с широка агентурна мрежа, била е наясно с комитетската организация, знаела е много за Левски и Ловешкия комитет и дълго преди Арабаконашкия обир е следила дейността на комитите. Сред документите са открити още писма от Каравелов до Левски, които са прихванати още преди да стигнат до него. Има докладни от Мазхар Паша, изпратени от София до Цариград, кореспонденция с дунавския валия, който дава информация как се държат заловените пред комисията. Открити са доказателства, че Димитър Общи е направил опит за самоубийство. Става ясно, че първоначално са произнесени четири смъртни присъди, но са изпълнени само две – на Левски и Димитър Общи. Останалите са били заточени по затвори в Мала Азия. Сред документите има описания на личните вещи на обвиняемите.

„Музеят продължава да работи, намерените документите представляват пълна архивна единица със снимка на Левски и са изключителни интересни. Те ще бъдат допълнително включени в едно издание на целия сборник Документи за съдебния процес срещу Васил Левски “, каза още директорът на музея в Карлово Дора Чаушева. Книгата ще бъде разпространена в библиотеките, може да бъде закупена и в музея в Карлово.

"Искам да изкажа благодарност към колегите от Национален музей „Васил Левски“ – Карлово. Въпросът да намериш документи за най-драматичния период от живота е въпрос на шанс и находчивост“, отбеляза преподавателят от Софийския университет проф. д-р Пламен Митев.

„Радвам се, че можем да се докоснем до това издание. Вие сте събирачи на памет, онази която е нужна, за да имаме своето национално съзнание“, посочи заместник-министърът на културата Амелия Гешева по време на представянето на книгата и благодари на екипа на музея за усилията, които полагат.

„В дни като днешния имам повече самочувствие да кажа, че нашите музеи са научни институции. Подкрепям всички музеи, които се занимават с наука“, добави зам.-министър Гешева.

Точно на днешната дата отбелязваме 147-годишнината от обесването на Апостола на българската свобода. Утре от 10 часа на паметника на Бунарджика Пловдив ще се поклони пред саможертвата на националния герой.