Църквата „Св. Петка“ в Пловдив се препълни за храмовия си празник
Пловдивската църква „Света Петка“ отбелязва своя храмов празник днес на Петковден. По този повод пловдивският митрополит Николай отслужи тържествена архиерейска света литургия тази сутрин. Храмът се препълни с десетки миряни, които се помолиха за здраве,
Петковден е наричан още Зимен Петковден и в българските вярвания бележи прехода към зимата.
Традициите и честванията на българите на този ден имат предхристиянски белези на арграрните култове. Техните корени са от епохата, когато земеделието дало нов поглед за живота на човека, а основно място заемало плодородието на земята, олицетворено от жена, даряваща живот.
Света Петка се смята за закрилник на дома и семейството. От Петковден започват сгледите на годежите и сватбите, тъй като в народните разбирания светицата е покровител на раждането и плодовитостта, както при хората, така и при животните.
Петковден бележи края на земеделската работа – последната есенна сеитба, прибирането на реколтата. Дотогава всичката земеделска работа трябва да е приключила, затова и народът казва „ На Петковден ралото да ти е под стрехата”. енят празнуват и овчарите – на Петковден те пускат кочовете при овцете, след което на овчаря се носи дар баница.