След 15 века еленът се върна при извора

  • от PlovdivTime
  • 01:30, 27.07.2016

 

Пиещият вода елен е древен християнски символ. Картината олицетворява вярващият, който утолява жаждата си с евангелските истини. Мозайката с елена в Малката базилика бе изпратена на 20-годишно заточение в музейните подземия, преди да бъде изложена пред публика през 2013 г. 

Останките на църквата са открити случайно при строежа на жилищен блок през 1988 г. Строителните работи спират и археологът Мина Боспачиева започва да проучва обекта. Пред очите на нейния екип се разкрива трикорабна базилика с апсида и притвор от средата на V век от сл. Хр. Южно от нея е разположен малък параклис.

 

Първата венчавка в Малката базилика бе вдигната в началото на юли

 

Ктиторски надпис указва и причината за изникването на църквата - смазването на бунта на готите в Пловдив от местния военоначалник Флавий Василиск през 471 г. Четири години по-късно тракийският управник сваля император Зенон и се възкачва на трона в Константинопол.

Остава на власт едва 20 месеца, след което сваленият владетел си връща короната. Първата работа на император Зенон да убие Василиск и цялото му семейство, което безуспешно се опитало да се укрие в една константинополска църква. Владетелят на Източната Римска империя нарежда веднага да бъде заличен благодарственият надпис в Малката базилика. 


Баптистерият е каменен купел за кръщенета под формата на кръст

Някъде по това време, вероятно по време на хунските нашествия, църквата е изгорена и разрушена до основи. Век по-късно е възстановена и разширена. Тогава е построен и баптистерият – каменен купел за кръщенета под формата на кръст. Украсен е с мозайки на елен и два гълъба.

В края на VI-и век базиликата е унищожена окончателно, за да възкръсне 14 столетия по-късно при панелното строителство на късния социализъм. В началото на 1990-те обектът е замразен и ценните мозайки са прибрани в склад. Сред известните от древността символи, изписани на църковния под са цветето на живота, соломоновия възел, и вазата, олицетворяваща манната небесна. 

Ценните мозайки бяха върнати на мястото им и изложени през 2013 г.

 

Малката базилика се намира между Голямата базилика - епископски център от IV век, и старинната синагога от III век. Наблизо е и мартириона на 37-те филипополски мъченици от същата епоха. 

Пловдив е сред първите християнски центрове - общината тук е създадена четири години след разпятието и възкресението на Христа. Първият епископ на Филипопол е свети апостол Ерм. Ученикът на апостол Павел основава катедрата си в града на река Марица през 36-37 г. 

Малката базилика е отворена за посещения след основна реконструкция и построяване на защитна сграда през 2013 г. Интересът към древния храм нараства все повече. Наскоро там беше вдигната и първата сватба. 

 

 Цветето на живота е мистичен символ от най-дълбока древност