Пловдив се бори 100 години, за да има паметник на Съединението
Пловдив се бори точно 100 години да има паметник на Съединението, след като редица конкурси за паметника така и не водят до окончателен край. Още през 1925г. са положени основите на паметника, но паметник така и не е издигнат.
В публикация във вестник "Юг" четем, че общата дължина на монумента е трябвало да бъде 17 метра и 20 см и да струва около 2 млн. лева. Трябвало е и да бъде издигнат за година и половина. Паметникът изобразява северна и южна България.
Поради липса на средства паметникът така и не става факт.
Паметникът на Съединението, поради поскъпването на материалите, не може да бъде изграден със събраните средства. Комитетът апелира към всички общини от областта да предвидят в бюджетите си помощи за завършване на паметника. Най-вече е заинтересована Пловдивската община, тъй като той ще бъде построен в града. По тази причина се предвижда в бюджета помощ за завършването му,пише през 1942 г. Пловдивски общински вестник, пише TrafficNews.
Предвид че България вече е влезнала и във Втората световна война, паметникът така и не става факт, а остава само макетът.
С идването на комунизма макет с естествени размери остава на площада, но през 60-те години е решено да бъде премахнат заради строежа на сградата на проектанската организация.
Чак през 1985 г. Пловдив най-накрая се сдобива с истински паметник на Съединението. Всъщност решението идва още през 1984 г., когато се решава 100-годишната да бъде отбелязана подобаващо. Тогава по традиция за големи годишнини като например 100 години от Априлското въстание - 1976 и 1300 България през 1981г. се отбелязват пищно от тогавашната комунистическа власт.
Четвъртък пазарът е преместен на сегашното си място.
Любопитно е, че след откриването на паметника през 1985г. дори в пловдивската преса липсва и малък ред за отбелязване на Съединението през 1986г.
Снимки: Държавен архив - Пловдив