Легендарните камбани на Велегановия род звънят в Малката базилика

  • от PlovdivTime
  • 09:32, 14.10.2019

Любопитна изложба в Малката базилика под името „Камбаните звънят“ представя историческото наследство и постижения на православното изкуство, като проучва и представя църковни камбани от територията на цялата страна. Тя е посветена на 150 години от създаването на Българската академия на науките. Любопитен факт е, че доминиращата част от изследваните камбани са изработени от единствената действаща и в наши дни в България камбанолеярна „Велеганови“, която се намира в Пловдив.

Фирма "Велеганов" в Пловдив е създадена през 1872 година от братята Лазар и Иван Велеганови. Функционирането на фирмата съвпада с предосвободителната епоха на България, и братя Велеганови участват дейно в подготовката на Априлското въстание, като леят лъвчета и куршуми за въстаниците.
 
 
След като турските власти залавят Иван Велеганов (и след изтезания той умира в затвора), вторият брат Лазар продължава да разширява дейността на фирмата. Започва да лее църковни камбани, свещници и друга църковна утвар. Наследници на Лазар Велеганов са Благо Велеганов и след години неговият син Лазар Велеганов, който ориентира фирмата към изработването освен на камбани и то с определена тоналност, и към изработването и на църковни полилеи и свещници, панихидници и различни декоративни месингови елементи.
 
Камбаните изработени от фирмата печелят много награди и признание на изложенията в Пловдив и в други градове. Качеството на отлятите от нашата фирма камбани и свещници е доказано и признато и до днес.
 
 
Днес ние наследниците на братя Велеганови продължаваме да изработваме църковни камбани, свещници и полилеи, които украсяват храмове в цяла България, Македония, Германия.

Фотоекспозицията представя част от постигнатите резултати по проектите BELL и BELLKnow на ИМИ-БАН. По тези проекти са направени изследвания, изработена е методика за дигитализация, онтология, цифровизация, паспортизация и представяне на камбани.

По време на изследването е натрупано голямо количество данни за камбани с културна и историческа стойност, с различна геометрична форма и размер, звук, артистично оформление и технологии за създаване на камбани.

Артистичното съдържание на проекта е свързано с разработка на музикална компилация от камбанен звън и градски звуци, видео изложба с фотографии от камбани.

В рамките на изложбата на 19 октомври от 11:00 ч. ще се проведе уъркшоп с ученици на тема „Цифровите технологии и културно-историческото наследство“.