Католическата катедрала „Св. Лудвиг“ - един от най-красивите храмове на Пловдив

  • от PlovdivTime
  • 19:25, 01.09.2019

Католическа катедрала „Свети Лудвиг“ е  основната Римокатолическа църква на България. Тя е майката на всички църкви в Софийско-Пловдивската епархия. Построена от известния брациговски майстор Иван Боянов по проект на италиански архитект Алфонсо (1858-1861). Съчетава българския възрожденски стил със стила на римските базилики.

Осветена е на 25.03.1861 г. от тогавашния епископ Андреа Канова. Носи името на Луи (Лудвиг) IX крал на Франция (1226-1270). Известна е още като „Сейнт Луис“. Изградена е в бароков стил, с подчертано представителна фасада с барокови елементи, статуи, полуколони и декоративни орнаменти. Камбанарията е построена през 1898 г. и е оборудвана с пет камбани произведени в германския град Бохум, подарък от папа Лъв XIII.

Църквата е известна и с факта, че в нея за първи път в България е инсталиран орган с 2000 сребърни тръби. Сградата е силно пострадала от пожар през 1931 г., тогава се стопяват и тръбите на органа. Храмът е възстановен в днешния си вид от пловдивския архитект Камен Петков и е осветен наново (1932).

Съществува предание, че преди повече от 400 г. на мястото на днешната катедрала е имало малка къща, където са се събирали богомолци павликяни, приели католическата вяра. По-късно през 1623 г. на същото място вече се е издигала църква, за което свидетелстват няколко латиноезични източници. Днес катедралата „Свети Лудвиг“, претърпяла няколко реставрации, е със стилен облик и забележителна архитектура, която я превръща в една от най-привлекателните постройки и един от най-интересните храмове на Пловдив.

През 1991 г. сградата се сдобива с нов орган. Един от най-ценните експонати, които се съхраняват в катедралата, е саркофага на Княгиня Мария Луиза Бурбон – Пармска (1870-1899), съпруга на българския княз Фердинанд I.

Мария Луиза умира на 31.01.1899 г. малко след раждането на четвъртото си дете – принцеса Надежда. Погребана е в пловдивския храм. Нейният саркофаг е дело на известния италиански скулптор проф. Т. Джентиле и под него са изписани последните й думи към Фердинанд: „Умирам, но от небето ще бдя над Вас, над децата ни и над България“.

Има и няколко гроба на епископи, означени с надгробни плочи – на Андрея Канова, Франческо Рейнауди и Роберто Менини. В горната част на предната фасада на храма е монтиран часовник с ярки цветове, а на площадчето пред него се издига статуя на Иисус Христос Възкръсналия (дело на скулптора Кирил Найденов).

През 2002 г. папа Йоан Павел II се среща в храма с младите католици от цяла България. През 2007 г. епископ Георги Йовчев освещава в катедралата параклис на Блажения Павел Джиджов (1919-1952), успенец, мъченик за вярата и покровител на младежта в Пловдивската Епархия.

От „Енциклопедия на Пловдив“, автор Божидар Тотев

Kоментари

коментар
Илия Янков христев
00:02, 11.01.2024
Отговор

Здравей те преди 28 г бях войник служи в Пловдив и работих в храма но един човек помня името му беше Чалъков бях виждал самата майка Тереза но този човек разбрах че е починал един ден ми казваше че ще потърся една малка светлина стаята кадето беше стоял беше тъмна и един малък прозорец правише светлина и си говореше сам но сега разбрах че не говореше сам но той усеща се моито пресъствие и ми викаше влез но още не бях отворил вратата но той ми казваше един ден ще търся тази светлина Ими казваше тази маса и стола кадето сядаше да не го местят но реших скоро да посещавам храма

коментар
stela georgieva
11:02, 20.06.2023
Отговор

mniogo hubaw hram bojii,chudesen e