Гимнастическите дружества в Пловдив и мечтите на Източна Румелия за съединена България

  • от PlovdivTime
  • 20:47, 25.11.2019

През месец ноември 1878 г. в Пловдив е основано първото българско Стрелково гимнастическо дружество „Орел“, което се приема за начало на съвременните обществени гимнастическо-спортни организации.

Според някои изследвания след Пловдив в Казанлък е създадено второто по големина и активност гимнастическо дружество, също „Орел“. Тези дружества са скрита форма на военна подготовка, което демонстрира амбициите на жителите на Източна Румелия, по-скоро да се слеят с българската държавност.

Пловдивското дружество е основано с прякото съдействие и с поддръжката на руските военни власти. Пръв председател е Иван Д. Гешов. Според устава на дружеството публикуван във в. „Марица“ на 28 ноември 1878 г., то има за цел да съдейства на членовете си във всякакъв род упражнения – гимнастика, маршируване, стрелба, фехтовка и др., които способстват за развитието на телесните сили и за въздигането на нравствения дух и гражданските добродетели. Членовете му са основателни и редовни в зависимост от възможностите им да платят встъпителен членски внос. Дружеството има за задача да се бори за националната цялост и независимост на страната.

 

След десетина години към края на XIX век през 1897 г. в Пловдив е създадено и Гимнастическо дружество „Тракийски юнак“. Председател е Стефан хаджи Калчев. През 1901 г. се провежда първи юнашки събор, а провеждането на втория е поверено на Пловдив, едно признание за големите заслуги, които има града за развитието на гимнастиката в България.

Своите гимнастически продукции тракийските юнаци изнасят или на „Бунарджика“ или в градината „Цар Симеон“. Имали са прекрасни бели униформи – риза с национални шевици, панталон, калпак с червено дъно. Дарителят Харитон Куев - аптекар в Пловдив  подарява на д-во „Тракийски юнак“ повече от 50 хил. лв. за създаване на фонд за построяване на гимнастически салон на дружеството.

През 1905 г. е построена и сграда на дружеството по проект на арх. Антон Торньов. Днес там се намира регионалния  ТВ-център.

 От „Енциклопедия на Пловдив“, автор Божидар Тотев

 

Пловдивските тракийски юнаци. Между тях е първият световен рекордьор за България през 1927 г. Любен Бозев (вторият от ляво)

 

Фотограф: Вацлав Велебни

Тържество при полагане основния камък на сградата на дружество “Тракийски юнак” , 1902 г.