Чужденците, които заснеха Пловдив и се влюбиха в него (Фотогалерия)

  • от Мария Луцова
  • 09:08, 15.10.2019

Великолепна изложба , която показва Пловдив през обектива на първите фотографи, е подредена в Народната библиотека „Иван Вазов” по повод 140-годишнината й. Кадрите и текстовете са част от луксозно двуезично издание, което събира безценни изображения от колекциите на НБ „Иван Вазов, Дирекция „Регионален държавен архив” и Държавна агенция „Архиви”. 

Експозицията показва документалната памет за Пловдив  чрез фотографии от периода между 1860 г. до 20-те години на ХХ век, които по една или друга причина са останали неизвестни. 

Част от тях са дело на майстори на обектива, които са работели дълги години под тепетата, а други  - на фотографи, пътували до Пловдив. Можем да видим репродукции на руския фотограф и етнограф Дмитрий Ермаков, чийто снимки са запечатали събитията от Руско-турската война от 1877-1878 г., носител на наградата на Френското общество на фотографите.

Фотография: Дмитрий Ермаков

Има табла с творби на Димитър Кавра, Георги Данчов – Зографина, Димитър Жилков, Димитър Карастоянов, Хенри Багдасарян, Христо Папухчиев, Вацлав Велебни, Атанас Бакларов, Стоян и Георги Кацарови, Андрей Андреев, Марин Цачев, родения в Грац Хенрих Хершкович и Хаим Щайнберг.  

„Любопитното е, че повечето от тези фотографи са етнически чужденци, но са останали в Пловдив и са свързали съдбата си с града. Идеята е тази изложба да обикаля както институциите под тепетата, така и цяла България”, разказва директорът  на Народна библиотека „Иван Вазов”Димитър Минев. 

До таблата с архивни снимки са подредени и документи, свързани с историята на библиотеката.

Днес е кулминацията на честванията на 140-годишнината от създаването на НБ „Иван Вазов”. Началото е с ритуал по валидиране на пощенска марка за 140-годишнината. Събитието е в 11 часа, а автор на марката е Вълкан Вълканов. 

Час по-късно започва юбилейна кръгла маса „140 години Народна библиотека Пловдив – от Източна Румелия до обединена Европа”. Модератор е телевизионният журналист Георги Ангелов, а в нея ще участват бившият посланик във Ватикана и Гърция и преподавател в Софийския университет,проф. Кирил Топалов, както и пловдивските учени доц. д-р Михаил Груев – директор на Държавен архив, проф. Мария Шнитер и гл. ас. Младен Влашки – преподаватели в Пловдивския университет. 

Програмата продължава с музикални изпълнения.  От 14 часа на терасата пред сградата започва концертът на преподавателите от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев” Велислава Стоянова, Евридика Вълчева, Лусия Велева и проф. д-р Ромео Смилков. 

След тях ще свири Биг Бенд Пловдив с диригент Николай Гешев, а финал на музикалния празник ще сложи концертът на пловдивските библиотекари от „Сигнатура”. Това ще е официалният им дебют пред публика. 

Фотографии: Румен Куртев