Бирхале „Каменица“ и клуб “Искра 100“ или къде се събираха младите преди 50 години

  • от PlovdivTime
  • 19:23, 06.10.2019

През месец септември 1962 г. в Пловдив е открито Бирхале „Каменица“. В онези години става емблематично за младите пловдивчани заведение. Намира се в лявата страна на стълбите, които водят от Главната улица „Александър I“ към Сахат тепе.

Работното му време е от 23 до 04 часа с вариететни програми и музика. В него е поставено началото на също емблематичният клуб „Искра 100“. Първият в Пловдив и страната. Изключително известен и популярен, наречен е така на името на излизащия през това време младежки вестник „Комсомолска искра“ и 100 на бройките места в заведението.

Един от създателите на клуб „Искра 100“ е Тома Спространов - популярния български радио и телевизионен водещ. Томата дебютира като диджей в бирхалето още през 1962 г. с един стар грамофон, на който пуска първите записи на „Бийтълс“.

Клубът започва да провежда сбирки, чието начало е на 27 април 1965 г. Пръв председател е пловдивския журналист и писател Никола Джоков. Домакини са младежи от пловдивските предприятия, а специални гости са известни писатели, поети, художници, спортисти, артисти, музикални изпълнители от Пловдив и страната.

На всяка сбирка се избира „Мис Искра -100“ и най-добра танцуваща двойка. Входът е с покани. След няколко проведени сбирки клуба има нов председател – Кръстьо Лазаров.

През пролетта на 1966 година ръководството на клуба поема д-р Георги Райчев. През следващите години дейността му многократно нараства. Гостуват почти всички тогавашни групи и певци – „Щурците“, „Сребърните гривни“, Лили Иванова, Мария Мицева, Мария Нейкова, Паша Христова, Стефка Оникян, Емил Димитров, Георги Минчев, Христо Кидиков, Стефка Берова и Йордан Марчинков, а от чуждестранните Патриция Карли, Маргарета Паслару и много други.

Често дефилират манекенките на модна къща „Албена“ и „Център за нови стоки и мода“.

На 22 ноември 1971 г. се открива Бар-вариете „Евмолпия“ в тогавашната палата на „Химията и металургията“ в Мострения панаир и клубът се мести и изнася сбирките си в новата огромна зала до 1982 г., в която приключва съществуването му.

Преди години приблизително на същото място, където се намира Бирхале „Каменица“ се е намирало любимото на тогавашните младежи заведение „Дивите петли“. Дансингът за танци е бил почти там, където е главния вход на античният стадион и където се е давал стартът на игрите…

От „Енциклопедия на Пловдив“, автор Божидар Тотев