Безценни фрагменти от стенописи откриха в къщата на Хаджи Драган Калофереца в Пловдив

  • от PlovdivTime
  • 10:15, 19.07.2019

Образци от ценни стенописи от фонда на Националния институт за паметници на културата бяха открити в рушащата се къща на Хаджи Драган Калофереца в Стария град. Находките – фрагменти от църквата в с. Енина, метоха в Асеновград, къща „Аргириади“ , Копринковата къща в Карлово, Павловата къща в Калофер, Джамовата къща в Брацигово, Ориенталската сладкарница на Джумая джамия, Мулетаровата къща в Пещера и отсградив Старинен Пловдив на ул. „4-ти януари“, ул. „Артин Гидиков“ , ул. „Петко Р. Славейков“,  ул. „Стамат Матанов“ , ул. „Васил Кънчев“, от Стара Загора,  Долно градище и други, които все още не се идентифицират, са намерени от собственика на сградата, който подал сигнал до властите.

Кметът на район „Централен“ Георги Стаменов е сезирал Министерството на културата и веднага е сформирана комисия от главния архитект на район „Централен“ Петър Петров, регионалния инспектор за Южен централен район в Главна дирекция „Инспекторат и опазване на културното наследство“ към Министерство на културата арх. Слави Славов, главния експерт в Дирекция Експертни и методически дейности в НИНКН арх. Жана Джугаланова и шефа на ателие за консервация и реставрация към Общинския институт „Старинен Пловдив“ Христина Цветкова.

В красивата къща на ул. „Петко Славейков” 32 дълги години се помещаваше филиалът „Тракия“ на тогавашния Национален институт за паметници на културата , сега преименуван на НИНКН.  Част от работата на експертите бе да съхраняват образци от силно рушащи се сгради и паметници на културата в риск, благодарение на които в последствие при реставрация да се стъпи върху автентичен материал. Ценните фрагменти са съхранявани в дървени шкафове в приземния етаж. За съжаление след ликвидацията на пловдивската структура на НИПК на експертите не е позволено дори да изнесат архивите и  образците.

„Добрата новина е, че откритите фрагменти са запазени в много добро състояние. Нищо не е унищожено”, каза пред PlovdivTime.bg арх. Жана Джугаланова.

Тя обясни, че тепърва предстоят процедури, чрез които откритите находки трябва да бъдат приети с протокол от НИНКН. Институтът обаче от дълги години вече не съхранява подобни експонати и не се занимава пряко с реставрационната работа на паметниците на културата. Неговата функция е да одобрява и коригира проекти, свързани с паметници на културата или обекти в защитени зони.

„Не би било лоша идея грижата за образците да поеме „Реставрация” ЕАД”, завърши арх. Джугаланова.

Дружеството „Реставрация” ЕАД бе създадено през 1994 г. като наследник на дирекция „Изпълнение” на НИПК и има четири филиала в градовете Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново.

Любопитна идея след инспектирането на къщата предложи и арх. Слави Славов от Министерство на културата – след реставрацията находките да бъдат представени в новата галерия „Капана” под мотото „Спасено от Пловдив”.

 

Kоментари

коментар
Таласъма
11:23, 19.07.2019
Отговор

Откриха топлата вода! Тъпанарите продадоха сградата с всичко вътре, дори ведомостите, архиви, документация, какво остава за някакви си стенописи, на кой му дреме! Голямо откритие! Да бяха питали когато трябва!