Археологическият музей съживява любопитна изложба отпреди 90 години

  • от PlovdivTime
  • 17:19, 10.09.2019

Изложба „Исторически паметници и художествени старини,  запазени из пловдивските семейства 90 години по-късно” ще бъде открита на 13 септември от 18 часа в Археологическия музей на Пловдив. Експозицията е част от програмата на Нощ на музеите и галериите с  ще бъде отворена за посещения до 31 декември 2019 г. Кураторите на изложбата Соня Семерджиева, Екатерина Илиева и Любомир Мерджанов разказват вълнуваща история, която ще върне посетителите към 29 септември 1929 г. Тогава във връзка с IV конгрес на Археологическите дружества в България, в залите на музея е подготвена и представена впечатляваща изложба. Днес, 90 години по-късно, екипът на Археологическия музей отново ще представи пред гражданите и гостите на града част от експонатите, взели участие в нея. Но този път с поглед обърнат не толкова към предметите, а към човешките истории, свързани с тях. 

Идеята за изложбата отпреди 90 години е на Народната библиотека и Музей и Пловдивското археологическо дружество.„Стари именити” пловдивски фамилии предоставят свои частни вещи, за да бъде подредена „гиздава изложба на художествени старини” – една прекрасна изненада за конгресните делегати и за пловдивчани. 

Това е оня съдбовен момент, когато се работи по възстановяването на Пловдив и региона след земетресението от април 1928 г., а при ремонтните работи строителите всеки ден попадат на следи от миналото. Нужно е възпитаване на специално отношение към опазване на културните ценности. След години упорита борба най-сетне е извоювано формирането на специален „Фонд за изучаване на Пловдивски окръг”. А изложбата е своеобразен поглед към идеята за опазване на старините. 

Изложени са повече от 400 предмета на 56 видни пловдивски семейства, много от които – семейни реликви. Днес някои от тях се съхраняват във фонда на Регионален археологически музей – Пловдив.Именно част от тези предмети представяме днес тук – 90 години по-късно.Предмети, дарени на музея от видни пловдивски фамилии, изиграли ключова роля за оформянето на градския облик на Пловдив и опазването на културното наследство в града.Тя отразява настроенията и духа на пловдивската общественост от началото на 20 век.

С тази изложба РАМ– Пловдив си поставя за цел да акцентира върху сериозната роля на дарителите за формирането на уважение към археологическото минало и да напомни, че именно общността е тази, която създава и изгражда общото място.