С близо 10 000 евро наддаване: България откупи ценен портрет на Александър I Батенберг

  • от PlovdivTime
  • 10:30, 29.01.2019

Българската държава  откупи портрет и ценни предмети, принадлежали на княз Александър I Батенберг, на търг на аукционната къща „Доротеум” в австрийската столица Виена.   

Бижуто сред откупените съкровища е най-известният оригинален портрет на княза с царски инсигнии, рисуван от художника Карл Дилиц.  Прогнозната цена е определена в границите от 12 до 15 000 евро, а на търга портретът е достигнал до 22 500 евро. 

Картината е една от трите  откупки на търга на „Доротеум”, достигнали до най-висока цена заедно със мебелите и оборудването на старинна аптека и стенен часовник “Johann Rettich”. 

Сребърен поднос от обявяването на Батенберг за княз с гравиран надпис „На негово Височество Александър I Княз на България от жителите на град Русе” е другият ценен предмет, откупен от търга. Той е с овална форма и е дарен по време на церемония през 1879 г. в крайдунавския град.  Цената му според експертите е 3000-4000 евро, а е откупен за 6875 евро. 

Още два подноса, принадлежали на семейството на княза, са откупени от българската държава – единият – от жителите на Берковица, е достигнал до 6250 евро при прогноза 600-1000, а вторият от жителите на Ловеч -  на цена 6875 евро (прогнозна цена – 200-400). 

Освен подносите със символно значение и портрета на княза, на търга бяха продадени и огромно количество домакински съдове от майсенска керамика, сребърен комплект за чай,  прибори за хранене – повече от 23 позиции в тръжния списък. 

Предположението е, че някой от наследниците на сина на Батенберг от морганатичния му брак с актрисата от Дармщатския театър Йохана Лойзингер – Асен, са предложили ценните семейни реликви на търг. Крум-Асен няма собствени деца, но осиновява сина на съпругата си Берта и той приема аристократичното име Вилхелм фон Хартенау.   

„Беше страхотна емоция. Всички сме в голяма еуфория. Огромна благодарност към премиера Бойко Борисов и  министър Горанов“, коментира след приключването на наддаването министър Боил Банов, на което той присъства лично. Министърът отбеляза, че на тях дължи и тактиката да не се оповестява участието на държавата в търга предварително. 

„Беше важно да придобием тези ценности за българската държавност, но беше важно това да се случи и на разумна цена“, обясни той. 

През 2019 г. се навършват 140 години от избирането на Александър Батенберг от Великото Народно събрание за княз на България.