Светът е Олимпиада - петима пловдивски спортисти се борят за признание, вижте програмата им

• от Валентин Видолов
  • 09:47, 26.07.2024

От днес светът е Олимпиада и стартират Олимпийските игри в Париж. Общо петима пловдивски спортисти ще участват на игрите, които ще продължат от днес 26 юли до 11 август.

Пловдивските спортисти са лекоатлетките Пламена Миткова и Габриела Петрова, които са състезателки на пловдивския клуб Локомотив. Габриела Петрова ще участва Пламена стартира на 6 август в сериите на скок дължина.

Кристиан Василев - гребане - скиф

Най-добрият български гребец Кристиан Василев ще е първия пловдивчанин, който ще стартира на игрите днес в сериите на скиф. На 28 юли той може да участва в репешажа, а ако успее да мине сериите се класира за четвъртфинала, който е на 30 юли. Полуфиналите на скиф са планирани за 1 август, а финалът е на 3 август.  Това ще е втора Олимпиада за Василев, който участва и на игрите в Рио през 2016-та година, но тогава в двойка с Георги Божилов.

Кирил Киров - стрелба - 10 м. въздушен пистолет

Най-добрият ни стрелец Кирил Киров ще дебютира на игрите в дисциплината 10 м. въздушен пистолет.

Киров стартира пресявките на 28 юли, а при успешно преминаване на квалификациите той ще се класира за финала, където ще се бори за медал на 29 юли.

Габриела Петрова - лека атлетика - троен скок

За Габриела това ще е трета поредна Олимпиада след Рио 2016г. и Токио 2021г. Тя ще участват отново в коронната си дисциплина тройния скок. Габи стартира на игрите на 2 август с квалификациите, а ако успее да се класира за финала тя ще скача в него още на следващия ден - 3 август.

Йосиф Миладинов - плуване 100 м. бътерфлай

Йосиф Миладинов достигна на миналата Олимпиада в Токио до исторически първи финал в закрит басейн за българското плуване финал на игрите. Той завърши осми, но написа история. Сега той ще плува в коронната си дисциплина 100 м. бътерфлай, а сериите започват на 2 август, ако успее да ги премине ще плува същия ден и в полуфиналите. Ако достигне до битката за медалите Йосиф ще плува на 3 август.

Пламена Миткова - лека атлетика - дълъг скок

Световната шампионка до 20 години Пламена Миткова ще дебютира на Олимпийските игри, но пловдивчанката стана единствената ни атлетка, която се класира за игрите в Париж с покрит норматив. Тя ще стартира на 6 август в квалификациите, а ако успее да ги премине ще скача за медал на 8 август.