Ще имат ли градските болници в Пловдив добри специалисти? Без тях общинското здравеопазване е обречено

  • от PlovdivTime
  • 11:39, 24.10.2019

Д-р Ангел Молев е един от най-опитните анестезиолози в Пловдив. Началник на отделение по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ „Св. Пантелеймон”.Желае да подобри качеството на общинското здравеопазване. Има магистратура по „Здравен мениджмънт”. Той заема шесто място в листата на ЗС „Александър Стамболийски“.

Основният приоритет пред д-р Молев е реформирането на общинското здравеопазване, за да бъдат болниците и лечебните заведения конкурентни на частните медицински структури.Уважаваният лекар нагледно обясни и как се съсипват общинските болници и какво трябва да се направи, за да спрат фалитите.

Кои са големите препъникамъните пред  изкарването на общинските болниците:

Ролята на човешкия фактор за просперитета на една общинска болница

Винаги съм казвал, че добрият лекар се познава по броя на пациентите,които го търсят за лечение.Колкото повече добри лекари има в една болница, толкова повече са постъпилите пациенти в нея.За всяка болница има определен лимит от РЗОК, който се разпределя по отделенията съществуващи в болницата. Има отделения които редовно изпълняват лимита и такива които не изпълняват.Въпреки това, всички взимат заплати.Тази уравновиловка, кара добрия лекар да напусне а след него‚ "вървят“ и пациентите. Така общинската болница губи лекар след лекар а с това и пациенти, които следват този лекар.Не се учудвайте, че броя на хоспитализациите в общинските болници намалява,не се учудвайте, че броя на прегледите в Общинските ДКЦ-та намаляват. Напусналите лекари от общинските болници, преминали в частния сектор, доработват вече в Центровете създадени към частните болници.

За да се покрият стандартите по съответните специалности, трябва да има определен брой специалисти в съответните отделение.Няма болница в България,която да няма 75-80 годишни „работещи” лекари. За съжаление в някои Общински болници са твърде много.

Медицинските сестри – основен проблем през следващите месеци

Все по-рядко се срещат млади медицински сестри в общинските болници.Малкото сестри,които остават в България, предпочитат частния сектор. Средната възраст на сестрите, работещи в тези болници е около 45-55 години, ако не и повече. Те масово работят на график и не напълно работно време, като има ситуации, при които няма кой да обслужва пациентите.Ако не се вземат спешни мерки, много скоро ще се стигне до невъзможност определени болници да функционират нормално.Същото важи  за лаборанти, рентгенови лаборанти и други медицински лица извън лекарите специалисти.

Трябва да спрем отлива на кадърни лекари, медицински сестри,лаборанти от общинските болници.

Как може да стане това:

-Преструктуриране на двете болници МБАЛ „Св.Мина“ и МБАЛ „Св. Панталеймон“ чрез обединяване и отпадане на дублиращите дейности;

- Запазване и на малкото останали лекари, постоянно търсени от пациенти. Привличане на доказани лекари специалисти.Сключване на договори с лекари – специализанти,които след придобиване на специалност да остават на работа в Общинската болница;

- Назначаване на медицински сестри,лаборанти,рентгенови лаборанти.

- Повишаване на трудовото възнаграждение!Задължително условие за привличане на изявени специалисти,медицински сестри.За да се случи това, трябва да се повиши броя на хоспитализациите; да се сведат до минимум всички ненужни разходи и ред други механизми които водят до увеличаване на приходите.

- Замяна на амортизираната апаратура с нова.Както за болниците, така и за общинските ДКЦ-та.

- Подобряване на битовите условия в болниците - крещяща нужда от нови легла; оформяне на истински ВИП стаи с по 2 легла, както е в останалите лечебни заведения;

-Без политически назначения начело на общинското здравеопазване – болниците трябва да се управляват от доказани експерти и управленци;

Подкрепете д-р Молев с номер 49 в интегралната бюлетина и преференция 106!