Пловдивските спортисти на Олимпиадата: Йосиф Миладинов - куршумът ни в плуването

• от Валентин Видолов
  • 15:10, 19.07.2021

Общо 42-ма спортисти ще представляват България на Олимпийските игри в Токио от 23 юли. Пет от тях са пловдивски спортисти и TrafficNews и PlovdivTime ще ви представят пълен портрет на пловдивчаните, които ще се борят за медали в Токио.

Йосиф Миладинов е роден 23 юни 2003 г. в Пловдив. Започва да тренира плуване на 6-годишна възраст през 2009г., когато дядо му го води в басейн Младост. Първият му треньор е Славяна Раденкова, а първият му клуб, за който се състезава и до днес е ЖПК Младост-91. След това негов треньор става Стефан Георгиев, а в момента е трениран от Кристиан Минковски, който е треньорът на националния отбор.

Мести се с родителите си в Швейцария, където продължава с плуването. Тренира и учи почти 4 години в германския град Ерфрут. В момента учи в Националната спортна академия "Васил Левски" в София.

Треньорът Стефан Георгиев казва, че още като малък е имал страхотни заложби и може да направи нещо голямо.

Първите му големи успехи са през 2019-а година. Едва на 16 години Миладинов печели бронз на 50 м. бътерфлай от Световното първенство за юноши в Будапеща, Унгария. Същата година печели сребро на Европейското първенство за юноши в Казан, Русия на 100 м. бътерфлай. На европейския шампионат завърши шести на 50 м. бътерфлай и седмо място на щафетата 4х100 съчетано плуване.

Именно на Световното първенство в Будапеща в полуфиналната серия, която печели и се класира за финала Миладинов печели олимпийска квота за Рио с 52.03 сек. на 100 м. бътерфлай. Квотата го прави един от най-младите спортисти спечелили квота за Олимпиада - едва на 16 години. Той става и един от първите български спортисти спечелили квота за игрите.

Заради коронавируса обаче Олимпиадата в Токио беше отложена с една година и ще състои това лято от 23 юли.

Миладинов има победи на Multinational Games, както и на националните шампионати на Германия и Швеция.

През тази година Миладинов достигна до нови висоти, след като спечели исторически първи медал за България на Европейското първенство по плуване на 50-метров басейн за мъже и жени. Пловдивчанинът грабва среброто на шампионата в унгарската столица Будапеща.

Само преди няколко дни Миладинов спечели два медала и на Европейското първенство по плуване за юноши в Рим, Италия. В коронните си дисциплини 50 м. бътерфлай и 100 м. бътерфлай той печели златните медали и с цялостното му представяне през тази година даде сериозна заявка не само за финал, но и за медал на Олимпиадата.