Пловдивският инструктор по аеробика Жанета Петкова: Каквото не става с тичане, става с много тичане

  • от PlovdivTime
  • 12:23, 17.07.2017

Фотографии: Стойо Петков

от Паулина Гегова

Спортът е здраве и това е факт, който никой не може да отрече. Българите не са най-всеотдайните спортисти, но имаме своите нешлифовани диаманти, които излизат и покоряват света, като ни карат да се гордеем с постиженията им.

Днес ще ви разкажем историята на Жанета Петкова от Пловдив, която се занимава професионално с аеробика от 4-годишна възраст. Всичко започва когато майка й почва да я води заедно с нея на групови тренировки, защото не е имало кой да я гледа. Тогава са ходили при Димитрина Къндева, която я забелязва и взима под крилото си.

Разбира се, за едно дете всичко е игра. Но обичта на Жанета към спорта се засилва, почва да тренира усилено и на 7 години тръгва на състезания по спортна аеробика. Цели 12 години е професионален състезател, а от 6 години е и част от националния отбор на България. Момичетата много пъти са ставали Международни шампиони, ходили са на състезания в Унгария, Словакия, Австрия, Румъния, Франция и са се прибирали с купища медали.

„Спортната аеробика е много по-различна от останалите видове движенчески дисцилини. Тя не е като художествената, спортната гимнастика и акробатиката, а съчетание между трите, че и повече“, обяснява момичето.

Преди 3 години приключва със спортната кариера, защото в приоритет за нея се превръща ученето. Амбицията и добрите й познания по човешката физика я отвеждат до Медицинския университет със специалност Медицина. Въпреки това страстта си е страст, затова не отнема много време преди да почне да търси алтернативен начин за движение.

„Бях свикнала на много голямо натоварване. Всеки ден имах двуразови тренировки, бях под строг режим и когато изведнъж спреш с ритъма, не само губиш форма, но и изоставаш психически“.

Затова отново влиза в залата при легендата в аеробиката Таня Лулчева. Преди две години изкарва първия си сертификат за треньор в най-голямото училище за фитнес инструктори на Балканите - в Румъния, а на следващата година и още едно ниво – и двете за напреднали.

Таня Лулчева спира да играе и кани Жанета да я замести. Така тя се превръща в професионален треньор по функционални тренировки, денс аеробика и степ. Преди няколко месеца решава, че е време за пълна промяна и нова обстановка, и така попада във фитнеса на Мол Марково тепе.

Там води уроци във вторник и четвъртък от 18:30 часа и в петък от 17:30 часа. Треньорката подхожда индивидуално към всеки човек, дошъл в залата, защото характерите са много, а тактиките различни. Някои личности имат нужда от надъхване и по-строго отношение, докато други се нуждаят от спокойствие.

Тренировките са главно два вида – кардио и силови. При кардиото се набляга на аеро денс – комбинация от стъпки, които тя подава по определена методика, изучаване на хореография и играене под съпровода на музика. Кардиото помага най-вече както за раздвижване, така и за издръжливостта на сърцето.

Силовите или групови тренировки, от друга страна, наблягат на статични упражнения за отделните групи мускули, като се използва най-вече собственото тегло. Интересното при нейния метод на преподаване е, че не разделя отделните групи, а в един час работи както за крака, така и за ръце и корем.

Жанета Петкова посочва, че разликата между спортната култура на българите и тази на чужденците е огромна. Ние сме свикнали да влезем в залата и да вдигаме тежести или да ходим на пътеката. Даваме го по-лежерно, докато в чужбина хората спортуват изключително всеотдайно.

Точно поради тази причина много родни инструктори са тръгнали на различни видове обучения, за да придобият умения по най-новите спортни техники и да са конкурентни на тези в европейските страни. Оказа се, че едни от най-добрите инструктори по групови тренировки са мъже и не е рядко явление представители на силния пол да ходят дори и на аеробика.

Жанета съветва хората, които искат да влязат във форма, да тичат, да правят всички по-лесни упражнения в домашна среда като клекове, разтягане, тренировки за корем, изобщо да се съсредоточат върху кардиото.

„Каквото не става с тичане, става с много тичане. Важното е да не се вманиачаваме, защото спортът е най-вече здраве и вътрешна удовлетвореност. С течение на времето осъзнах, че манията по изваяните тела и огромно количество мускули, без грам тлъстина е глупаво, а и води до физически проблеми.

Красивата жена, красивият човек, като цяло, е този, който е щастлив. Който е доволен от живота си, от себе си. Тогава без значение колко тежиш, красотата ще се запечата на лицето ти.“, признава инструкторът.