Пловдивски летец и учител с престижна награда в Брюксел, стана част от “Архитектите на бъдещето“
Пловдивският летец и учител капитан инж. Костадин Недев получи престижна награда в Брюксел. Създателят на платформата за технологично обучение „Млад изобретател“ стана част от „Архитектите на бъдещето” на организацията Emerging Europe. Благодарение на нестихващия си устрем да създаде мини технологични общества за децата у нас, Недев получи признанието да представи страната ни на европейската сцена.
Наградата на Неделев бе връчена в Европейския парламент от Андрю Вробел. Отличени са още 28 изключителни личности – по един за всяка страна от развиваща се Европа и Централна Азия.
Инж. Костадин Недев се занимава успоредно с дейностите на летец и млад изобретател. Роден и израснал в Смолян, но от дълги години живее в Пловдив. Завършил е Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия, след което няколко години е специализирал „Лидерство в авиацията“ в САЩ. В момента работи като пилот на изтребител в авиобаза „Граф Игнатиево“.
„Децата-инженери са естествения интелект на всяка нация. Все по-често виждаме деца, които не си играят с топка. Пред спорта хлапетата избират телефона или таблета. Задачата на „Млад изобретател” е да формира поколение млади хора, които по креативен начин разбират как работят технологиите и могат да създават нови решения вместо да бъдат консуматори на умни устройства” каза капитан инж. Недев пред публиката в белгийската столица.
Сред гостите на събитието присъстваха и Мишел Шефър(директор на Европейския съвет по иновации) и Мишел Симонс ( генерален мениджър на Microsoft Централна Европа).
Костадин Недев определя като призвание и привилегия работата си като учител, като си поставя за цел да даде достъп на все повече деца до технологична среда.
„Има доста световни изследвания за това как се заплава интересът и любопитството при децата. То е обикновено комбинация от личния интерес на всяко дете и средата, в която то израства. Разбира се, аз не съм изключение и моето любопитство към технологиите се зароди вследствие на технологичната семейна среда в която израснах. За съжаление не всяко дете има достъп до такава среда, особено в по-малките населени места. Тук е и важната роля на „Млад изобретател“ по регионите, където създаваме мини технологични общности сред децата”, споделя той.
За младия летец наградата е изключително признание за целия му екип.
„За мен наградата е и ангажимент да продължим все по-усилено да възпитаваме технологиите и креативното мислене у децата. Вярвам, че тази награда е доказателството и признание, че в България може да създаваме иновативно учебно съдържание на световно ниво. Само така ще поставим България на технологичната карта на Европа като генератор на технологии, а не просто като консуматор”, коментира пилотът.
До края на 2023 година „Млад изобретател” планира нови групи в Пловдив и Смолян.