Как се съсипва общинското здравеопазване в Пловдив и има ли обратен път за него?

  • от PlovdivTime
  • 12:43, 14.10.2019

Д-р Ангел Молев е един от най-опитните анестезиолози в Пловдив. Началник на отделение по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ „Св. Пантелеймон”. Желае да подобри качеството на общинското здравеопазване. Има магистратура по „Здравен мениджмънт”. Той заема шесто място в листата на ЗС „Александър Стамболийски“.

Основният приоритет пред д-р Молев е реформирането на общинското здравеопазване, за да бъдат болниците и лечебните заведения  конкурентни на частните медицински структури.

Уважаваният лекар нагледно обясни и как се съсипват общинските болници и какво трябва да се направи, за да спрат фалитите. Ето и неговата позиция:

Какво се случва в общинските лечебни заведения?

От години Общинският съвет периодически отпуска средства за да се „закърпи“ бюджета на МБАЛ „СВ.Мина“ и всяка година слушаме обещания как ще се преструктурира  болницата, като двете се обединят в едно търговско дружество .

Така едно губещо търговско дружество – МБАЛ „Св. Мина” ще се слее с друго - общинска болница МБАЛ „Св. Пантелеймон”, като всички обясняват как ще се започне на чисто и няма да има „загуби“ от болниците.

През последните години, всички общински съветници, чинно вдигаха ръце и покриваха паричния недостиг на МБАЛ  „Св.Мина” .Парите,които са „налети“ в тази нереформирана болница са колкото да се построят поне две детски градини

Защо не се извърши тази реформата

Преди около година и половина, Общинският съвет взе решение за сливане на двете общински болници. То не бяха планове как определено отделение ще се премести, а друго ще отиде на негово място, как ще се обединят отделения със сходни дейности, както и много други подобни „упражнения“, свързани със сливането.

 До този момент нищо не се е случило.Все се намираха причини за отлагане на това сливане.Всичко спря! Зададоха се изборите за Европейски парламент - 2019.След тях местни избори  -2019. Последва затишие!Никой вече не говореше за реформи, а се отпускаха средства, с които да се покриват борчовете.

Дали се страхуват от загуба на гласове, или някои политици имат определени намерения относно МБАЛ „Св.Мина” ? Трудно е да се каже.

Така и не се прави нищо, а периодичният недостиг на парични средства е налице.Продължават да се наливат пари.По мои сметки идват месеци,когато трябва отново да се отпускат средства.

Нормално е,когато един търговски обект не върви и има дублиращи структури,които са губещи да се направи така чаканото сливане на тези структури,  ако пак не вървят да се мисли за друг начин на функциониране.Ще ме попитате защо давам пример с търговски обекти?За съжаление,ние сме търговци и търгуваме с една услуга наречена „Здраве”.

Финансирането на лечебните заведения в голямата си част идва от сключения договор със Здравна каса.И тъй като всяка година се увеличава броят на хоспитализациите, пропорционално на разкритите лечебни заведения, Здравната каса въведе така наречените „лимити“ за болниците.

Когато не си изпълниш лимита,тоест не са постъпили достатъчно пациенти, приходите са малко и разходите надхвърлят приходите.Тогава болничната управа вика „Помощ” и общинските съветници вдигат ръце и отпускат средства. За мен, това е недалновидно ръководство на общинските финанси.

Това се случва, защото всички управители през последните години са от управляващата в момента партия.Провеждат се конкурси,избират се управители, а дълговете на „Св.Мина” се увеличават. Самите те са фиктивни, а на постовете се слагат политически лица, послушни към властта.  Оттам те правят това, което им каже властта, а не мислят кое трябва да е най-далновидното решение.

Много е лесно да управляваш общински финанси.И да загубиш - все тая.Ако тези пари обаче  са собствени,дали ще има подобно управление?

Спешните мерки, които трябва да се вземат в общинските болници, за да не продължават фалитите са:

1.Подобряване на обслужването и лечението на пациентите в двете общински болници;

2.Привличане на доказани специалисти,които да „водят“ след себе си повече пациенти.Особено е важно е това за  МБАЛ „Св.Мина“ в настоящия момент. Те не успяват да осъществят отпуснатия им лимит от РЗОК.Задължително е да се попълнят свободните места за медицински сестри.В следващите месеци,това ще е основен проблем за всички болници;

3.Замяна на амортизираната апаратура с нова.Както за болниците, така и за общинските ДКЦ-та.

4.Подобряване на битовите условия в болниците - крещяща нужда от нови легла; оформяне на истински ВИП стаи с по 2 легла, както е в останалите лечебни заведения;

5.Преструктуриране на двете болници МБАЛ „Св.Мина“ и МБАЛ „Св. Панталеймон“ чрез обединяване и отпадане на дублиращите дейности;

6.Без политически назначения начело на общинското здравеопазване – болниците трябва да се управляват от доказани експерти и управленци;

Подкрепете д-р Молев с номер 49 в интегралната бюлетина и преференция 106!