Спира ли ремонтът на Концертна зала? КЗК отмени договор за надзор, глоба за Министерството
Комисията за защита на конкуренцията обяви за незаконно решението на Министерство на културата да бъде отстранена „ИВТ консулт“ ЕООД от обществената поръчка за упражняване на строителен надзор при ремонта и реконструкцията на Концертна зала.
КЗК посочва, че оценката дали фирмата отговаря на критериите е трябвало да бъде извършена на базата на предварително обявените условия, а не по субективна преценка на комисията, назначена от министъра на културата.
В решението е посочено, че на ведомството начело с Кръстю Кръстев се налага глоба в размер на 5 620 лв. без ДДС, което е 5 на сто от общата сума на поръчката – 112 400 лв. без ДДС според сключения на 17 януари 2024 г. договор с избраната фирма изпълнител - „План Инвест Пловдив“ ЕООД. Министерството ще трябва да заплати и направените разноски на „ИВТ консулт“ ЕООД в размер на 2 850 лв.
Решението на КЗК подлежи на обжалване пред тричленен състав на Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
Припомняме ви, че в началото на декември, когато вече бяха стартирали първите действия за началото на ремонта на Концертна зала, стана ясно, че фирма, участвала в процедурата „Упражняване на строителен надзор при изпълнение на строително-монтажни работи на обект: Основен ремонт и реконструкция на Концертна зала като мултифункционална зала за симфонични концерти и сценични продукции, Държавна опера – Пловдив“, жали заповедта на министъра на културата за избран изпълнител.
В края на януари КЗК излезе с решение да допусне предварителното изпълнение на обществената поръчка преди да се е произнесла по жалбата на „ИВТ Консулт” ЕООД.
В случай, че Министерство на културата не обжалва или загуби отново делото във Върховния административен съд, предстои обявяването на нова обществена поръчка за строителен надзор и това ще забави строителните дейности.
Архитектурният проект за ремонта и реконструкцията на Концертна зала е на на арх. Бойко Кадинов. Според него се предвижда подиумът да бъде конструиран от 4 платформи. Едната е с размер 14600х3100 и три - 14600х2000. В момента сцената е на една платформа, която се движи в бетонна конструкция. Разполагането на четири платформи ще наложи нова схема на сценичната механизация, защото всяка от платформите ще бъде самостоятелна. Това ще позволи различни варианти за използване на пространството – например основна зала и сцена с един равен под, както и сценични платформи, разполагащи амфитеатрално в различни конфигурации.