Заговорът за унищожаването на Тютюневия град

  • от PlovdivTime
  • 15:12, 23.03.2017

Христо Иванов и арх. Петкана Бакалова заявиха, че съдбата на Тютюневия град е в ръцете на общината и на пловдивчани 

от Руслан Йорданов

През декември Министерството на културата (МК) тихомълком е подписало смъртната присъда на изгорелия тютюнев склад на улица „Г.М.Димитров“ в Пловдив. Това става ясно от документи, които днес разпространиха кандидат-депутатите от движение „Да, България“ Христо Иванов и архитект Петкана Бакалова.  

На 9 декември 2016 г. заместник-министърът на културата Бони Петрунова издава съгласувателно становище по „Проект за временно укрепване на запазените структури на тютюнев склад“. Вътре в документа с подвеждащото заглавие обаче се посочва: „Заключението е че поради констатираното тежко състояние на запазените части от първите два етажа, отчитайки състоянието на характеристиките на фасадните зидове и предвид неприключилата процедура по идентифицирането му, предложението за демонтаж на останките е обосновано и допустимо“. „Демонтаж на езика на архитектите означава премахване и разрушаване“, поясни арх. Бакалова, която е зам.-председател на Камарата на архитектите в България. 

На база на министерското становище собствениците на склада, който е част от архитектурния ансамбъл „Тютюневия град“, внасят искане до общината за премахването на сградата. Искането на „Галакси инвестмънт груп“ ООД е предявено на 23 януари т.г.

„Чест прави на община Пловдив, че потресена от проекта, изпраща запитване до Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) с искане еднозначно да бъдат уведомени за следното - разрешава ли се цялостното премахване на горецитирания склад преди съгласуване на последващата документация“, продължи разказа си арх. Бакалова. Зам.-кметът на Пловдив Димитър Кацарски, който е автор на писмото, пита също дали е приключила процедурата по определяне на статута на зданието, което е част от колективен паметник на културата.

Отговорът на директора на НИНКН арх. Даниела Джуркова от 17 февруари е еднозначен. „Във връзка с констатираните „значителни конструктивни дефекти и спрямо установеното състояние на конструкцията“, както и обосновка „предложението за демонтаж на останките“ и „реконструкция на уличните фасади с цел съхраняване и обогатяване на историческата субстанция на квартала“, се позволява демонтаж на същите“, пише в писмото.  

Арх. Джуркова посочва, че не е приключила процедурата по определяне на статута на тютюневия склад. Интересното е, че нейното писмо е пуснато в момент, в който вече действа служебното правителство на проф. Огнян Герджиков. Заради скандала Иванов и Бакалова поискаха цялото ръководство на Националния институт за недвижимо културно наследство да подаде оставка. 

Миналата година бе фатална за пет от складовете на емблематичния Тютюнев град под тепетата. През март наполовина бе разрушена сградата на ул. „Одрин“ 8. Жива верига и граждански протести спряха пълното събаряне на склада, а впоследствие се оказа, че собствениците са успели да задвижат процедурата благодарение на фалшифицирани документи. През август пък изгоряха други четири склада при съмнителни обстоятелства. За палежа бе обвинен живеещия в една от постройките 44-годишен бездомник Любомир Данчев. Сред тях са и двете сгради на Кудоглу и въпросният склад на ул. „Г.М. Димитров“, около който се разгаря настоящият скандал.  

Съгласувателно становище на Министерство на културата от 9 декември 2016 г. 


 

Питане до МК от зам.-кмета на Пловдив Димитър Кацарски от 2 февруари 2017 г. 


Отговор от директора на НИНКН арх. Даниела Джуркова от 17 февруари 2017 г. 

Нароченото здание е апетитна хапка за инвеститорите. Изгорелият склад има разгърната застроена площ от 4300 кв м., а в предвидените на неговото място бъдещи сгради тази площ нараства на 11 300 кв м. „Питайте инвестиционните компании и строителните фирми за каква печалба става въпрос.

И тогава можете да разберете какво ми коства в личен план да застана тук с цялото съзнание какво може да последва за мен, за семейството и бизнеса ми заради изнасянето на тези факти“, подчерта арх. Петкана Бакалова. Тя допълни, че вчера с огромно притеснение е отишла в Министерството на културата и смята, че прозорецът от време, в който действа служебното правителство, е единственият шанс да бъде спасен Тютюневия град.

Тя е получила пълна подкрепа от министъра Рашко Младенов, а също и от президента Румен Радев, с когото също е провела среща. Министърът на културата още вчера издаде заповед,  която спира всички действия около склада. Пред сайта „Площад Славейков“ Рашко Младенов каза, че и служителите на НИНКН, които са издали разрешение за събарянето на тютюневия склад на ул. „Г. М. Димитров“, „ще си понесат последствията“.

Бившият културен министър и кандидат-депутат от ГЕРБ в Пловдив Вежди Рашидов отрече обвиненията в съпричастност към подготвяното разрушаване на тютюневия склад. „Никога не съм издавал документ или разрешение за събаряне на тютюневи складове в Пловдив.

Няма такъв документ, подписан от Вежди Рашидов. Всичко останало са лъжи и предизборни коментари“, заяви той пред „Фокус“. Формално документът на културното ведомство от 9 декемри м.г., с който се дава зелена светлина за ликвидирането на склада, е подписан от неговия заместник Бони Петрунова.  

„Няма издадено становище за бутането на тютюневия склад на улица „Г. М. Димитров“ в града. Говорих вече с зам.-министъра на културата Боил Банов и той ме увери, че няма такова нещо“, обясни пък градоначалникът на Пловдив Иван Тотев.

На 10 март зам.-министър Банов заяви пред „Дарик“, че съгласувателното становище на МК за склада на ул. „Г.М.Димитров“, издадено през декември миналата година, не е за бутане, а за укрепване и възстановяване на сградата. „Няма опасност складът да бъде бутнат.

Сградата ще бъде укрепена, каквато е и заповедта на кмета на Пловдив Иван Тотев. Такива становища за укрепване са издадени и за другите, пострадали от пожара складове“, обясни още зам.-министърът на културата. Документите, които „Plovdiv Time“ публикува, обаче категорично опровергават неговите твърдения.

Освен петте погубени склада през 2016 г., смъртна опасност грози и още две от зданията в Тютюневия град – ключов проект, с който Пловдив спечели домакинството на Европейска столица на културата през 2019 г.  

През април 2016 г. община Пловдив внася за съгласуване в Министерството на културата градоустройствен план (ПУП), в който се предвижда събаряне на четири тютюневи склада. Един от тях е изгорелият склад на ул. „Г.М. Димитров“ – на мястото му трябва да се появи нова 8-етажна сграда. Другият, нарочен за събаряне, е този срещу Сточна гара, който бе срутен наполовина. Останалите два тютюневи склада все още са цели и непокътнати, допълни арх. Петкана Бакалова.  ПУП-ът е одобрен от културното министерство на 29 септември м.г.

В момента виси на косъм съдбата и на друг от изгорелите през август складове - този на Кудоглу. Кметът Тотев издаде заповед за аварийно укрепване на сградата, но собствениците обжалват неговата заповед. Делото ще се гледа на 4 април в Административния съд в Пловдив, съобщи неотдавна „Plovdiv Time“.

„Смятаме, че се провежда целенасочена политика за унищожаването на нашия Тютюнев град. Всъщност тютюневите складове горят от години – тихичко, с документи с утвърждаване на ПУП-ове и инвестиционни проекти. Всичко това се случва зад гърба ни. Ние, пловдивчани, научаваме в последния момент - когато складовете вече се рушат, когато вече горят.

Сега имаме шанс да помолим общината да не довежда докрай процедурата с ПУП-а“, категорична бе арх. Бакалова. Тя предупреди, че ако градоустройственият план влезе в сила, нищо не може да спаси паметниците на културата. Съдбата на Тютюневия град е в ръцете на общината и на пловдивчани.