Безапелационните ни волейнационалки доведоха до екстаз Пловдив с победа над Полша

• от Валентин Видолов
  • 22:44, 25.08.2021

Публиката в зала "Колодрума" в Пловдив изпадна в екстаз след вдъхновяващата победа на женския национален отбор по волейбол на Европейското първенство. Момичетата ни биха Полша с 3:1 при най-силния си мач досега и продължават убедително напред като лидери в групата.

Националките победиха с нужния им резултат и по този начин спечелиха група В на шампионата в Пловдив. Над 3500 зрители видяха страхотния триумф на България, която с успеха успя да избегне сблъсък на осмина и четвъртфиналите с друг много силен отбор - този на Турция.

Лошо започна първият гейм за националките и полякините поведоха със 7:4, последва 15:10, а геймът беше спечелен от Полша с 25:18.

Във втория гейм момичетата на Иван Петков дръпнаха с 8:5 и бяха категорични в целия гейм. Стигна се до 17:12, а геймът приключи след успешна атака на Елица Василева за 25:21.

Страхотен беше и третият гейм за българските лъвици. Въпреки че полякините поведоха с 5:2, българките бързо излязоха от тази ситуация и поведоха с 10:8, стигна се до 22:19, а отново след успешна атака на Ели Василева, геймът беше затворен с 25:21 и България поведе с 2:1 гейма.

Отборът ни започна превъзходно важната четвърта част и националките поведоха с 5:3. Лъвиците държаха две точки преднина, преди да увеличат преднината си на 5 при 19:14. Националките имаха пет мачбола при 24:19, но полякините успяха да спасят четири от тях и се стигна до 24:23. След уникална блокада на Нася Димитрова България успя да спечели мача след 25:23 и 3:1 гейма.

Така националките спечелиха групата си и ще играят срещу Швеция на 28 август в битка за осминафиналите.

Най-резултатна за България стана Емилия Димитрова с 25 точки, а капитанката Елица Василева добави 21. Магдалена Стисяк бе най-резултатна за Полша с 15 точки.