Ще остане ли Пловдив без знаковите си събития като Opera Open, One Dance Week и Hills of Rock?

  • от Мария Луцова
  • 18:00, 28.04.2020

Защо не са подписани договорите с избраните фестивали и събития от отворена покана „Наследство” на „Пловдив 2019”, попита общинският съветник Веселина Александрова в обръщение в социалните мрежи.

Припомняме, че на 21 февруари Управителният съвет на общинската фондация одобри протокола с 23 проекта, избрани от жури по отворената покана. Тогава стана ясно, че сумата от близо 3 милиона лева – наградата „Мелина Меркури”, ще бъде разделена на две сесии за кандидатстване. Наложи се журито да преразгледа проектите, а УС да го одобри наново.

От първата отворена покана по-голямо финансиране получиха кандидатите по Направление 1-  фестивалът Hills of Rock с 350 000 лв.,Драматичният театър с проекта „Пътуващият човек” - 245 500 лв., Държавна опера-Пловдив за летния фестивал Opera Open - 252 000 лв., One Dance Week - 180 000 лв.,  Wrong Fest - 84 000 лв. 

След обявяването на избраните събития последва тишина. Въведеното в България извънредно положение съвсем измести погледите от случващото се.

Към днешна дата усилено се говори, че именно от съвещанието на 21 февруари, заместник-кметът по финанси Илия Кирчев, който е и зам.-председател на УС, е спрял и не подписва документите през Системата за финасово управление и контрол. Така на практика е блокирал възможността екипът на фондацията да подписва договори, както и да предоговаря събитията при извънредната ситуация в България. В сферата на спекулациите е и версията, че Кирчев няма намерение да активира въобще избраните проекти, а аргументът му в публичното пространство ще бъде – коронавирус кризата. Поне официално финансистът не е коментирал темата, въпреки че не за първи път към него се отправят въпроси за случващото се с „Наследство”. С тази отворена покана фондация „Пловдив 2019” трябваше да изпълни една от заложените в официалната програма мисии – да се осигури устойчивост на проекта Европейска столица на културата. В Общинския съвет на Пловдив бе одобрено предложението сумата от близо 3 млн. лв. от наградата „Мелина Меркури” да бъде заложена именно за това.

Мълчанието за съвещанията на новия Управителен съвет, откакто в него влезе заместник-кметът Кирчев, е повод за множество спекулации и легенди в културните среди: че се е опитвал да взема решения еднолично, че преди гласуването на протокола от 21 февруари е влязъл със свой списък на срещата и той не е съвпадал с решенията на журито. И така се е стигнало до бламирането на предложението му от страна на останалите членове на Управителния съвет и приемането на предложените от журито проекти.

Какво се е случвало на тези съвещания на УС може и да разберем след края на мандата на настоящото управление на града. Сигурно е и че мълчанието по темата „Наследство” ще трябва да бъде нарушено, защото извънредното положение ще падне в не толкова далечно бъдеще.

Сигурно е обаче едно. В трудните за артистите и културните организации времена - фактът, че фондация „Пловдив 2019” не дава ясни сигнали към партньорите си, може да се превърне в минно поле и да изправи пред невъзможност за реализация знакови за града събития.

Все пак не трябва да забравяме, че коронавирус инфекцията е сериозна заплаха, но няма да спре живота, а в този момент ще има нужда точно от хората на духа. 

Преди обяд екипът на PlovdivTime.bg се свърза със заместник-кмета Илия Кирчев. Той ни препрати към пресцентъра, за да изпратим въпросите си. Направихме и това, но през пиарите ни бе съобщено, че повече яснота ще има утре. Вероятно защото за тогава е обявена консутативна среща с представители на групите в местния парламент. Тя ще започне в 11 часа в Голямата заседателна зала на Общинския съвет.  Сред точките, които предстои да бъдат обсъждани, е и „Подход за действие по отворена покана „Мелина Меркури” към фондация „Пловдив 2019”. Ако медията ни получи отговор от пресцентъра, веднага ще публикува становището на г-н Кирчев.

Предлагаме ви и становището на общинския съветник Веселина Александрова без редакторски намеси: 

Резултатите от последната отворена покана „Наследство” бяха утвърдени от Управителния съвет на 20 февруари и на одобрените кандидати бе даден 10-дневен срок да потвърдят дали ги приемат, за да се пристъпи към сключване на договори. Този срок е изтекъл още в началото на март и потвърдилите кандидати отдавна са стартирали своите разходи по подготовка на събитията (по условията на отворената покана Пловдив 2019 съфинансира максимум 40% от бюджетите им). Ясно е, че подготовката на събития е дълъг процес и те не се организират от днес за утре, а огромното забавяне на Пловдив 2019 принуди организаторите да стартират тази подготовка без парите на фондацията, но със сигурността, че вече са спечелили финансиране от фондацията.

Повече от два месеца Фондацията не пристъпва към подписване на договори въпреки изявената готовност от страна на организаторите на събития, без да комуникира нито към тях, нито публично причините за това.

С продължаване на забавянето се увеличават не само разходите, но и риска на организаторите, а с това намалява търпението към неизрядния партньор – Фондация „Пловдив 2019”.

Средствата, с които ще бъдат обезпечени тези договори, са европейски средства от наградата „Мелина Меркури” и са отредени именно за устойчивото развитие на културни инициативи в Пловдив през 2020 и 2021 г. Това са налични пари по сметката на фондацията, които не могат да се харчат за друго. Ето защо евентуалното оправдание за липса на средства в тази тежка ситуация изобщо не може да бъде мотив за несключване на договори. Още по-нелепо оправдание би била пандемията, защото в същото време Дирекция Култура на Община Пловдив вече е сключила договорите си за всички събития и фестивали от Културния календар. Наличието на договор е необходимо и за двете страни – с него може двустранно да се уговорят условия, съобразени с пандемията, и така всяка страна да има ясен хоризонт за своите права, задължения и очаквания.

Липсата на договори, въпреки решението на УС на Пловдив 2019 носи рискове от взривяването на целия културен сектор, от поредния ненужен медиен скандал и от обосновани претенции за обезщетения към Фондация Пловдив 2019.

Още на 8 април отправих питане до кмета на Пловдив – Здравко Димитров, с копие до ресорните заместник-кметове и членове на УС на Фондацията – Пламен Панов (председател) и Илия Кирчев (зам.-председател), като поисках отговор на въпроса на какво основание не се сключват договори по програма „Наследство”? Още нямам отговор.

Не е ли време някой да обясни какво се случва?