Родопски резерват попадна в ЮНЕСКО

  • от PlovdivTime
  • 17:20, 19.06.2017

„Червената стена“ е сред одобрените четири български биосферни резервати от ЮНЕСКО. Решението бе взето на 29-ата сесия на Междуправителствения координационен съвет по Програмата „Човекът и биосферата“. Обявяването на „Червената стена“, „Централен Балкан“, „Сребърна“ и „Узунбуджак“ в съответствие с принципите на Севилската стратегия (1995) дава възможност за стимулиране на местните общности и за развитие на регионите, на чиято територия се намират.

Чрез обособяването на зони за защита, на „буферни“ и „преходни“ зони се поощрява прилагането на практики, които гарантират както икономическо развитие на съответните региони, така и опазването на природата в тях. С разширяването на територията на съвременните биосферни паркове се създават условия в управлението им да се присъединят не само представители на държавната и местна власт, но и на обществото и бизнеса.

Вписването на четирите биосферни резервата в ЮНЕСКО стана благодарение на съвместните усилия на общините, на чиято територия се намират (Асеновград, Карлово, Троян, Павел баня, Севлиево, Антон, Силистра и Малко Търново), на МОСВ и неговите регионални подразделения РИОСВ в Пловдив, Русе, Бургас, ДНП „Централен Балкан“ и НПО, които подпомагат процеса по изготвяне на номинациите.

Биосферен парк „Червената стена“ бе първият в страната с избран през април 2017 г. Консултативен съвет от 28 представители на държавната и местната власт, на научни институти, Българската православна църква, граждански сдружения и бизнеса в района на община Асеновград.

Обявяването на територията за биосферен резерват като част от световната мрежа носи престиж и признание, реклама и атрактивност на региона и на страната. Червената стена е най-големият биосферен резерват в Родопите. Простира се на площ от 3 029 хектара и обхваща долината на Чепеларската река и планинския рид Добростан в Западните Родопи.   

На територията на резервата се намира и долината на река Сушица. В близост до биосферния парк се намират Бачковският манастир и Асеновата крепост. В Червената стена са установени 645 вида висши растения, като 38 от тях са включени в Червената книга на България. Животинският свят в резервата също е изключително разнообразен.