Прокуратура и АДФИ още ровят в Пазарджишкия театър, има ли нарушения?
Все още продължава проверката на Районна прокуратура-Пазарджик по образуваното досъдебно произвдоство срещу длъжностно лице от театъра. Разследването е определено в двумесечен срок, като най-вероятно той ще бъде удължен.
Разследването се води по чл. 311, ал.1 от Наказателния кодекс – за документно престъпление, извършено от длъжностно лице. Към момента няма повдигнати обвинения по делото.
Репортер на TrafficNews научи още, че разследването по „театралната афера” продължава с разпитите на множество свидетели. Все още се провеждат беседи с фиктивно назначените лица, които се оказаха от цяла България. Очаква се те да приключат до края на януари, както и да се изготви назначената компютърна експертиза.
Междувременно медията ни отправи запитване до Агенцията за държавна финансова инспекция за резултатите от проверките в Драматично-куклен театър „Константин Величков”-Пазарджик. Попитахме институцията връчвани ли са актове за начет на директора на Драматично-куклен театър „Константин Величков”- Пазарджик във връзка на проверка на специалистите от АДФИ? На каква стойност са въпросните актове, ако такива са връчени? Констатирани ли са нарушения, свързани с обществени поръчки? Ако има, съставени ли са актове? Кои са фирмите, с които Пазарджишкият театър е имал договори, но не е изпълнено законовото изискване за обявяване на обществена поръчка? За кои периоди и в кои години от 2022 г. насам са правени проверки? Какви са констатираните нарушения и сезирана ли е компетентната прокуратура?
Информация не получихме, тъй като финансовата инспекция все още не е приключила и се намира в етап на производство. От наши източници знаем, че АДФИ е връчила вече актове за нарушения на ръководството на театъра в Пазарджик и дори е изтекъл 14-дневният срок, в който те могат да оспорят констатираните нарушения. Тепърва трябва да бъдат оповестени резултатите от проверката, които следва да бъдат публикувани на сайта на АДФИ.
Екипът ни си направи проверка как се движат плащанията по СЕБРА на Пазарджишкия театър през 2024 г., след като в наше разследване разказахме за нарушенията и големите суми от държавния бюджет, които изтичаха към външни фирми.
Заплатите, които се нареждат по Код 1 варират от 126 119 лв. за октомври до 164 167 лв. за април. Има и два месеца в годината, в които сумите са значително по-големи - през юли за заплатите са 257 900 лв., а през ноември - 244 697 лв.
Плащанията по Код 10, през който се одобряват разходите по електрическа енергия, вода, газ и всякакви външни услуги, включително разпространителски,също са високи и варират от 95 072 лв. до 188 592 лв. Има месеци, в които те отново набъбват - за февруари - 221 487 лв., за май - 232 926 лв., за юни 200 982 лв., за юли - 213 291 лв.
Код 18, който отразява разплащанията на хонорари, също е доста крива - от 3474 лв. за септември до 18 769 лв. за март. През февруари обаче сумата е 49 067 лв., през април - 85 656 лв., през юли - 57 737 лв., и през ноември - 49 471 лв.
"Интересно е как са подписвани заплатите и разходите по СЕБРА при положение, че директорът Григор Антонов е бил в болничен през ноември", питат се хора в бранша.
Припомняме ви, че в поредица от материали ви разказахме за редица нарушения в театри в България - фиктивни назначения на служители, както и нерегламентирани отношения с външни фирми, чрез които дйржавният бюджет е ощетен с милиони.
По темата работиха Ива Модова и Мария Луцова