Пловдивската библиотека почита Борис Дякович

  • от PlovdivTime
  • 08:58, 28.02.2018

Народната библиотека „Иван Вазов“ ще отбележи днес 150-годишнината от рождението на един от дългогодишните й директори – историка, археолога и музейния специалист Борис Дякович. Той е човекът, допринесъл изключително много за развитието на институцията с дейността си в продължение на повече от 30 години – в периода от 1901 до 1932 г.

Годишнинатаще бъде отбелязана със специална програма, която започва днес в 11 ч. Тя включва кратко музикално въведение в изпълнение на Ирен Капеловска – пиано и Гергана Петрова – флейта, представяне на фототипното издание на „Исторически преглед на Народната библиотека и на Музея в Пловдив до Съединението“ от Борис Дякович, откриване на съвместна изложба, съвместно с Регионален археологически музей и Регионален държавен архив Пловдив и именуване на читалня №5 Специални сбирки като „Борис Дякович“.

Дякович произхожда от семейство на бесарабски българи. Завършва училище в родния си Болград и класическа гимназия в Пловдив (1890 г.). Следва право в Одеса и Прага, след това история и археология в Париж. Той е първия българин завършил археология и допринесъл много за развитието й у нас. В София е назначен за уредник в Народния музей  и по-късно за заместник директор на Народната библиотека. От 1901 до 1932 г. е директор на Пловдивската народна библиотека, към която през 1910 г. създава и Археологически музей. Основател и първи почетен член на Археологическото дружество в Пловдив и действителен член на Българския археологически институт от основаването му до смъртта си.

Борис Дякович е автор на раздела за библиотеки и музеи в Закона за народното просвещение от 1909 г. Изработва модерен Правилник на Народната библиотека в Пловдив и започва издаването на нейния годишник. Като археолог работи в областта на тракийската и гръко-римската древност. С безпогрешен усет кани за работа в Пловдивската библиотека хора като Николай Райнов и Иван Радославов. За годините,  през които е директор, увеличава библиотечния фонд от 24 333 тома на 90 000 тома.