Грамадно куклено семейство разсмива Пловдив за фестивала TheatAir, трупи от цяла Европа идват за “Двама са малко-трима са много“

  • от Мария Луцова
  • 13:50, 26.08.2021

Вълнуващо пътешествие в традициите и новостите на световното куклено изкуство ще предложи 24-ото издание на международния фестивал „Двама са малко – трима са много”. Театралният празник, чийто домакин и организатор са Кукленият театър и едноименното сдружение, се открива на 2 септември от 18 часа с изложба „Пастели”  на актьора Панайот Добрев-Понко във фоайето на театъра, а след това празникът продължава с представлението на пловдивските кукленици – „Бомбето”. То ще се играе в залата на ул. „Христо Г. Данов” 14.

Публиката ще се наслади на представления от Испания – „Синема Стинадо” от Барселона, Германия – „Мерлин Пъпетс” от Берлин, Япония -  „Театър Сенджу”, Хърватия – Градски куклен театър на Риека, Русия – Театър „Карлсон Хаус” от Санкт Петербург. Всичките представления на гостуващите трупи ще се играят в залата на Кукления театър.

На откритата сцена в двора пък ще представят своята продукция гостите от Турция – Театър „Бую” от Измир.

Малки и големи любители на кукленото изкуство ще имат шанса да гледат представления  Столичния куклен театър, куклен театър „Мале.Мале”, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, Театър 199 „Валентин Стойчев”, Държавен куклен театър-Видин.

 Закриването на конкурсната програма е на 6 септември от 19 часа с „Малката кибритопродавачка” на руския театър, а след това е и церемонията по награждаването на отличените спектакли. Тричленно жури в състав Съни Сънински (режисьор), Ина  Божидарова (драматург) и Рин Ямамура (сценограф).

Селекционери на фестивала тази година са режисьорите Ева Кьосовска и Веселин Бойдев.

„За съжаление пандемията ни отказа от това да го има традиционното детско жури. Въпреки това сме щастливи, че в тези изключително динамични времена ще се случи не само театралният фестивал, но и неговият уличен модул – TheatAir.  Постарали сме се да представим тенденциите в развитието на куклената миниатюра в Европа и да покажем разнообразни спектакли. Положихме и всички усилия всичко да се случва максимално безопасно”, каза директорът на Кукления театър Петър Влайков при представянето на програмата на фестивала.

По време на петдневния форум ще има представления от 10.30 и 11.45 ч., които са ориентирани преди всичко към детската аудитория, а вечерното от 19 ч. е за цялото семейство. Най-ранният спектакъл ще се играе на откритата сцена, а другите две – в залата на куклениците.

В две от фестивалните вечери в двора ще има и любопитни концерти на група „Остава” и на Мила Роберт.

„На тези събития със специални покани ще присъстват всички наши приятели, които са си закупили билети за три спектакъла”, каза Влайков и допълни, че еклектиката е неизменна част от изкуството и вписването на музиката в програмата на фестивала разгръща ветрилото и богатата палитра ще донесе още повече радост на публиката.

„За съжаление няма да са много хората, които ще влязат в залата, защото на този етап можем да ползваме капацитета ѝ на 50 процента. Помислили сме обаче и за тези, които няма да могат да влязат  дали защото няма билети, или защото се притесняват. За тях в три поредни вечери – на 3, 4 и 5 септември, на Римския стадион, след 20 часа, ще има прожекции на спектаклите от програмата. Ще прожектираме и една поредица на „Акт-Унима” за създаването на куклен театър за възрастни”, разказа още Петър Влайков. Събитията на Римския стадион са с вход свободен, за да могат максимално много хора да се насладят на театралното изкуство.

Билетите за спектаклите в зала са -  6 лв. за ранните и 12 лв. за тези, които се играят от 19 ч.

„Изключително сме благодарни за подкрепата на Община Пловдив и Министерство на културата, на ОИ „Старинен Пловдив”, които направиха и невъзможното, за да зарадваме всички, които няма да имат възможност да гледат фестивала”, каза още Влайков.

Добрата новина за почитателите на кукленото изкуство е, че тази година ще се радваме и на уличния модул TheatAir.

Фестивалът ще върви от 2 до 6 септември, а откриването е поверено на група фантастични герои. Дефилето започва от Цар Симеоновата градина в 17 часа, а своите дипломни работи ще покажат талантливите възпитаници на Сценични кадри от специалностите „Театрален костюм” и „Грим и перуки”. Музикален цвят на събитието ще дадат таланти с ударни инструмени, възпитаници на Музикалното училище.

„Радвам се, че успяваме да приобщим и децата от училищата по изкуствата”, сподели Петър Влайков.

В деня на откриването до Виенския павилион в Цар Симеоновата градина от 21 часа ще бъде представен премиерният спектакъл „История за куклите” на „Fireter”-България и балет „Арабеск”. Той се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура”.

На 3 септември пък е премиерният „Пешеходна зона” на Пловдивския куклен театър. Спектакълът с грамадни кукли е дело на Ева Кьосовска и Веселин Бойдев и обещава да се превърне в една от атракциите на фестивала.

„От дълго време не сме имали такова улично представление. Решихме да го направим заради затруднението на публиката да потребява изкуство. Спектакълът разказва за приключенията на едно средностатистическо семейство – баща, майка, тийнейджърка бунтарка и малко бебе, което се разхожда по главната улица и коментира различни важни теми и прави традиционни неща. И въпреки че си мисли че е идеално, това семейство изпада в множество комични ситуации. Точно както е и в живота”, разказа Ева Кьосовска. А колегата ѝ Веселин Бойдев добави, че „идеята е зрителите да се разпознаят вътре, а това да се случи чрез едни запомнящи се образи”.

Сценограф на спектакъла е Крум Крумов, а огромните кукли са изработени в ателиетата на Кукления театър.

Уличното представление ще се движи по два маршрута  - на 3 и 4 септември от 18 часа, то ще тръгва от пл. „Централен” и ще стига до Римския стадион, а на 5-и – отново от 18 ч., от подлеза на Аптека Марица отново до Римския стадион. На три места по пътя си разхождащото се семейство ще разиграва различни ситуации, а коментатор на събитията ще бъде актьорът Велизар Евтимов.

Големите кукли ще оживяват с помощта на колегите му Наталия Василева, Елин Стоянова, Венцеслав Димитров и Стайко Стайков.

 „Куклите са високи близо 2.70 м и се наложи да прегледаме по маршрутите и да премерим, защото се оказа, че на някои места майката и таткото в семейството няма как да преминат. За нас това е едно ново преживяване, и се забавляваме много. Надяваме се за публиката да е така”, казаха актьорите и поканиха всички свои фенове да гледат. А накрая да се включат и в специалния танц, който гигантските кукли ще изиграят.

"Благодарни сме за подкрепата на фондация "Пловдив 2019", защото това представление се случва като част от програма "Наследство", казаха на финала от Кукления театър.