Драмата и Куклите с 5 номинации за ИКАР, Симеон Алексиев е носител на приза „Чест и достойнство”

  • от Мария Луцова
  • 11:53, 10.02.2022

Актьорът от Пловдивския драматичен театър  Симеон Алексиев е тазгодишният носител на наградата „Чест и достойнство” на Съюза на артистите в България. В годината, в която едно от най-знаковите лица на трупата под тепетата навършва 70 години, гилдията ще го почете с авторитетния приз. Това ще се случи в Международния ден на театъра – 27 март, на сцената на Народен театър „Иван Вазов”.

„Достоен човек и актьор”, отбеляза председателят на САБ Христо Мутафчиев.

Церемонията ще е вълнуваща и за двете театрални трупи в Пловдив – Куклите и Драмата, защото с номинации са почетени най-добрите им заглавия.

В категория „Водеща женска роля” е отличена Маргита Гошева за Катерина в „Укротяване на опърничавата”. Нейни конкуренти са Ива Тодорова („Ива е онлайн”) и Койна Русева (Воланд в „Майстора и Маргарита”).

За режисьорската си работа в същото представление е отличен и Стайко Мурджев, заедно с Николай Поляков („Майстора и Маргарита”) и Стоян Радев („Ива е онлайн”

В категория „Сценография” сред номинираните са Мира Каланова, Марина Райчинова и Петко Танчев за „Коприна”, другите две номинации са на Илияна Кънчева („Галерия Стриндберг”) и Михаела Добрева и Борис Далчев („Невидимите градове”).

Спектаклите „Коприна” и "Укротяване на опърничавата" са номинирани и  в раздел „Майсторско техническо осъществяване” заедно с техническите екипи на НТ „Иван Вазов” („Бурята”) и ДТ „Стоян Бъчваров” („Амадеус”).

Прекрасният спектакъл „Бомбето” по Йордан Радичков с режисьор Катя Петрова е сред номинираните в раздел „Куклен спектакъл” заедно с „Пипи Дългото чорапче” на ДКТ „Георги Митев-Жоро” и „Малката самовила” на ОКТ-Благоевград.

Призът за цялостен принос към театралното изкуство ще бъде връчен на великия режисьор Асен Шопов.

 

„Много се радвам, че отново сме заедно. Опитваме се да бъдем в час с времето, да сме съпричастни с това, което се случва на целия свят. Неслучайно визията на тазгодишните награди е „Сертификат за изкуство”, каза председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев. Той припомни, че освен церемонията по награждаването празникът започва още преди това със Софийски театрален салон, по време на който ще се играят всички номинирани представления.

Ще има и изложба, която тази година ще почете 100-годишнината на актрисата Стоянка Мутафова.

На 21 март пък ще бъде връчена наградата „Сивина” за куклено изкуство на Международния ден на театъра.

Интересен анализ на театралната картина направи членът на журито доц. д-р Румяна Николова.

„ Както знаем, във всяка категория има по трима номинирани. Еднакво трудно е и когато няма достатъчно кандидатури, и когато има много. Тази година гледахме както наживо, така и на запис спектаклите. Вярвам, че сме се справили добре. Трудно е да говорим за тенденции в развитието на българския театър, защото такива няма. По-скоро можем да говорим за театралната карта на България. Първо, на тази карта има театри извън столицата, които стоят много стабилно – театрите в Пловдив, Варна и Плевен. Има и такива, които не попадат в номинации, но има ентусиазъм – например Ловеч. Но има и такива, които никога не сме ги чували в последните години. Така че предполагам, че предстои ново картографиране на българските театри”, каза тя.

Нейният колега – актьорът Боян Арсов, подчерта, че все по-ясно се вижда една тенденция независимите театри да представят все повече качествени спектакли и да стоят достойно до репертоарните театри.

Погледа си към случващото се в кукленото изкуство сподели актьорът Румен Угрински, член на журито, излъчило номинациите за куклено изкуство.

„ Иска ми се категориите за куклено изкуство да бъдат повече. Радвам се, че публиката се завръща в театралните зали, защото има нужда от духовна храна. Ние имахме доста безсънни нощи, докато излъчим своите номинации, но в крайна сметка достигнахме до единодушно решение. Това, което ми прави впечатление, е че все повече представления бягат от куклите. Апелирам да се върнем към същността на нашето изкуство”, каза Угрински.

НОМИНАЦИИТЕ:

ДЕБЮТ

ГЕОРГИ А. БОГДАНОВ за Марк в “Shopping And Fucking“ от Марк Рейвънхил, реж. Димитър Илиев, YALTA ART ROOM
ДИМИТЪР ИЛИЕВ за режисурата на “Shopping And Fucking“  от Марк Рейвънхил, YALTA ART ROOM
ЕЛИЦА ЙОВЧЕВА за режисурата на „Жената е рибя кост“ по разкази на Йордан Йовков, Сити Марк Арт Център
ЖАКЛИН ДАСКАЛОВА за Миранда в „Бурята“ от Уилям Шекспир, реж. Робърт Уилсън, Народен театър „Иван Вазов“

ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ

АЛЕКСАНДЪР МИТРЕВ за „Бартълби“ от Хърман Мелвил, реж. Марий Росен, Център за неформално образование и културна дейност „АЛОС“ 
ВЛАДИМИР КАРАМАЗОВ за Кандидатът в „Опашката“ от Захари Карабашлиев, реж. Явор Гърдев, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен
КАМЕН ДОНЕВ за Сирано дьо Бержерак в „Сирано дьо Бержерак“ от Едмон Ростан, реж. Стоян Радев, Театър „Българска армия“

ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

ИВА ТОДОРОВА за „Ива е онлайн“ от Ива Тодорова, реж. Стоян Радев, Театър 199 „Валентин Стойчев“
КОЙНА РУСЕВА за Воланд в „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“
МАРГИТА ГОШЕВА за Катерина в „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

АЛЕКСАНДЪР УЗУНОВ за Портиерът в „Галерия Стриндберг“ по Аугуст Стриндберг, реж. Крис Шарков, Театър Азарян, Национален дворец на културата  
КРАСИМИР НЕДЕВ за Берлиоз в „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“
СЕВАР ИВАНОВ за Агатон във „Федра /сияйната/“ от Петър Пламенов, реж. Бойка Велкова, Театър Азарян, Национален дворец на културата

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

РАЯ ПЕЕВА за Маргарита в „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“
СТЕЛА ГАНЧЕВА за Натали в „Само час спокойствие“ от Флориан Зелер, реж. Антон Угринов, Сатиричен театър „Алеко Константинов“
ХРИСТИНА ДЖУРОВА за Констанца Вебер в „Амадеус“ от Питър Шафър, реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, ТМПЦ – Варна

РЕЖИСУРА

НИКОЛАЙ ПОЛЯКОВ за „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“
СТАЙКО МУРДЖЕВ за „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив
СТОЯН РАДЕВ за „Ива е онлайн“ от Ива Тодорова, Театър 199 „Валентин Стойчев“

СЦЕНОГРАФИЯ

ИЛИЯНА КЪНЧЕВА за „Галерия Стриндберг“ по Аугуст Стриндберг, реж. Крис Шарков, Театър Азарян, Национален дворец на културата
МИРА КАЛАНОВА (сценография), МАРИНА РАЙЧИНОВА (костюми), ПЕТКО ТАНЧЕВ (видео дизайн) за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, реж. Диана Добрева, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив
МИХАЕЛА ДОБРЕВА и БОРИС ДАЛЧЕВ (среда и костюми) за „Невидимите градове“ по романа на Итало Калвино, реж. и сценична версия Боян Крачолов, имърсив спектакъл на Сдружение „Конклав“ и Творчески колектив „Съпромат“, Университетска Ботаническа Градина

МАЙСТОРСКО ТЕХНИЧЕСКО ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ

НАРОДЕН ТЕАТЪР „ИВАН ВАЗОВ“ за „Бурята“ от Уилям Шекспир, реж. Робърт Уилсън
ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР „СТОЯН БЪЧВАРОВ“, ТМПЦ – ВАРНА за „Амадеус“ от Питър Шафър, реж. Стайко Мурджев
ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР „НИКОЛАЙ О. МАСАЛИТИНОВ“ – ПЛОВДИВ за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, реж. Диана Добрева и „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, реж. Стайко Мурджев

АВТОРСКА МУЗИКА

АСЕН АВРАМОВ за „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“
КАЛИН НИКОЛОВ за „Опашката“ от Захари Карабашлиев, реж. Явор Гърдев, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен
НИКОЛАЙ ИВАНОВ за „ШАХНАМЕ: Сказание за Зал“ по Фердоуси, реж. и сценарист Елена Панайотова, Театър Азарян, Национален дворец на културата  и Фондация „Ден Гри“

ДРАМАТУРГИЧЕН ТЕКСТ - излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите

„ГОСПОДИН НОЩ“ от Яна Борисова
„ИВА Е ОНЛАЙН“ от Ива Тодорова
„КАСТОР. ПОРТРЕТ НА НЕИЗВЕСТНОТО“ от Явор Гърдев

КРИТИЧЕСКИ ТЕКСТ - излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите

АНИ ВАСЕВА за „Театър и истина“, изд. Метеор
КАМЕЛИЯ НИКОЛОВА за „Режисьорите в европейския театър“, Институт за изследване на изкуствата към БАН, ф-ия „Хомо луденс“ и сдр. „Литературна къща“
ТЕЯ СУГАРЕВА за „Между драматургията на абсурда и естетиката на модернизма. Режисьорската практика в България между 80-те и 90-те години на ХХ век“, изд. „Карина – Мариана Тодорова“

ПОСТИЖЕНИЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО - излъчени от Гилдията на творците в кукленото изкуство от Комисия в състав: Мая Бежанска – актриса; Никола Вандов – театровед; Петя Караджова – сценограф

ВЕСЕЛКА КУНЧЕВА и МАРИЕТА ГОЛЕМЕХОВА за екипно постижение в кукленото изкуство за възрастни в „Прегаряне“ по идея на Веселка Кунчева и Ина Божидарова, реж. Веселка Кунчева, Държавен куклен театър – Стара Загора
МИЛА КОЛАРОВА и РУМЕН ГАВАНОЗОВ за актьорски екип в „Малката нула“, сценарий и режисура Мила Коларова и Румен Гаванозов, Столичен куклен театър и Фондация „Горе на дървото“
ДЕБЮТ ЗА АКТЬОРСКИ ЕКИП И РЕЖИСУРА в „Лукчо“ по Джани Родари, Бранислав Нушич, Валери Петров, Ръдиард Киплинг, реж. Ваня Борисова, Театър „Ателие 313“

КУКЛЕН СПЕКТАКЪЛ -  излъчени от Гилдията на творците в кукленото изкуство

БОМБЕТО“ по Йордан Радичков, реж. Катя Петрова, Държавен куклен театър – Пловдив
„ПИПИ ДЪЛГОТО ЧОРАПЧЕ“ по Астрид Линдгрен, реж. Анна-Валерия Гостанян, Държавен куклен театър „Георги Митев-Жоро“ – Ямбол
„МАЛКАТА САМОВИЛА“, драматизация Славчо Маленов, реж. Албена Георгиева, Общински куклен театър – Благоевград

АТРАКЦИОННО И ВАРИЕТЕТНО ИЗКУСТВО -  излъчени от Гилдия атракционни и сценични изкуства и Гилдия за вариететно изкуство

ВАРИЕТЕТЕН ТЕАТЪР (СОФИЯ) за иновативност в спектакъла „Web Бурлеска”
ТРУПА „ПАЛЯЧИ“ за огненото и светлинно шоу „Последната сватба на царя“

СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ И ПЪРФОРМАНС - излъчени от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства

АЛЕКСАНДАР ГЕОРГИЕВ за “THE POWER OF S” – ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, Национален дворец на културата
ИВА СВЕЩАРОВА И ВИЛИ ПРАГЕР за „Преди края…“, Brain Store Projekt,  ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, Национален дворец на културата
ЯСЕН ВАСИЛЕВ за „Невъзможни действия“, Радар София, ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс , Национален дворец на културата

ДУБЛАЖ -  излъчени от Гилдията на актьорите, работещи в дублажа

ПРИ ЖЕНИТЕ -  АСЯ РАЧЕВА за дублажа на д-р Бедилия в „Ханибал“, НИНА ГАВАЗОВА за Елив в „Намери ме“, ЙОРДАНКА ИЛОВА за Азизе в „Не пускай ръката ми“
ПРИ МЪЖЕТЕ -  ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ-ГОГО за Луцифер в „Луцифер“, СИМЕОН ВЛАДОВ за всички роли на Еди Мърфи в „Смахнатият професор“, ИЛИЯН ПЕНЕВ за Пучини в „Пучини“

НАГРАДА ЗА ЦИРКОВО ИЗКУСТВО се присъжда на МАРИО и КАЛИН МОСКОВИ за приноса им в цирковото изкуство 

НАГРАДА НА АКТ-УНИМА  за значим принос в развитието на българското куклено изкуство се присъжда на КИРЯКОС АРГИРОПУЛОС

НАГРАДА ИКАР 2022 ЗА ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРИНОС КЪМ МУЗИКАТА излъчена на Гилдията на Музикалните артисти се присъжда на МИМИ НИКОЛОВА

НАГРАДА ИКАР 2022 ЗА ЧЕСТ И ДОСТОЙНСТВО СЕ ПРИСЪЖДА НА АКТЬОРА СИМЕОН АЛЕКСИЕВ

НАГРАДА ИКАР 2022 ЗА ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРИНОС КЪМ БЪЛГАРСКИЯ ТЕАТЪР СЕ ПРИСЪЖДА НА РЕЖИСЬОРА АСЕН ШОПОВ