Актьорът от Пловдивската драма Борис Кръстев номиниран за ИКАР за пиесата си “Кулата“

  • от PlovdivTime
  • 14:38, 01.02.2024

Актрисата Мария Каварджикова е носител на наградата ИКАР за цялостен принос, а сценографът Вячеслав Парапанов – на приза за чест и достойнство. И тази година Съюзът на артистите обяви номинациите си и творците, които са избрани за най-големите си награди. По традиция церемонията е на 27 март – Международния ден на театъра. 

За първи път от много години трупите на Пловдивския и Кукления театри останаха без номинации. 

Сред отличените за постиженията си през изминалата година е Борис Кръстев, който е номиниран в категория „Драматургия” за авторската си пиеса „Кулата”. Актьорът е част от трупата на Пловдивския театър и можем да го гледаме в спектаклите „Едип и пророците”, „Солунските съзаклятници” и „Вампир”. 

НОМИНАЦИИ ИКАР 2024

ДЕБЮТ:

Владислав  Стоименов за режисурата на „Арт“ от Ясмина Реза, МТ „Николай Бинев“
Димитър Антелов за Шарлоте фон Малсдорф в „Докато смъртта ме раздели“ от Дъг Райт, Spam Studios, Сцена Дерида
Калоян Желев за Кристофър в „Странна случка с куче през нощта“ по романа на Марк Хадън,  ДТ „Сава Огнянов“– Русе
Кремена Деянова за Момиченцето в „Хага“ от Саша Денисова, НТ „Иван Вазов“
Теодор Ненов за Грегор Замза в „Преображението“ по Франц Кафка, ДТ „Никола Вапцаров“ – Благоевград

ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ:

Георги Гоцин за Марк в „Арт“ от Ясмина Реза, МТ „Николай Бинев“
Захари Бахаров за Той в „Това не го казвай!“ от Саломе Льолуш, „База Х“, Кино „Люмиер“
Пенко Господинов за Иполит Матвеевич Воробянинов в „Седемте стола“ по Иля Илф и Евгений Петров, ДТ–Ловеч

ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ:

Весела Бабинова за Анджела в „Пистолет в торнадо“ от Лорън Гъндърсън, „BREAK A LEG”, „ Théatro отсам канала“
Елеонора Иванова за Двори в „Игри в задния двор“ от Една Мазия, Театър „София“
Мартина Троанска за моноспектакъла „Издишване“ от Тед Чанг, Театър 199

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ:

Вълчо Янев за Дядото във „Всичките наши тела“ по Георги Господинов, ДТ „Невена Коканова“ – Ямбол
Ненчо Костов за Сергей в „Петрови в грипа и около него“ по Алексей Салников, НТ „Иван Вазов“
Свежен Младенов за Фьодор Кулигин в „Три сестри“ от Антон Чехов, Театър „Възраждане“

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ:
Албена Павлова за Сестра Соледад Кауел в „Светици и перверзници“ от Хосе Варлета, СТ „Алеко Константинов“
Александра Василева за Библиотекарката, Медицинска сестра и Персефона в „Петрови в грипа и около него“ по Алексей Салников, НТ „Иван Вазов“
Ана Вълчанова за Сестра Урсури Сорионе в „Светици и перверзници“ от Хосе Варлета, СТ „Алеко Константинов“

РЕЖИСУРА:

Боян Крачолов за „Петрови в грипа и около него“ по Алексей Салников, НТ „Иван Вазов“
Галин Стоев за „Хага“ от Саша Денисова, НТ „Иван Вазов“   
Мартин Киселов за „Всичките наши тела“ по Георги Господинов, ДТ „Невена Коканова“ – Ямбол

СЦЕНОГРАФИЯ:

Борис Далчев (сценография), Кънчо Касабов (костюми) за „Хага“ от Саша Денисова, НТ „Иван Вазов“
Ванина Цандева (сценография и костюми), Тодор Тодоров (видеомапинг) за „Странна случка с куче през нощта“ по романа на Марк Хадън, ДТ „Сава Огнянов“– Русе
Никола Налбантов за „Метаморфози“ по Овидий, сценична адаптация Мери Цимерман,ДТ „Никола Вапцаров“ – Благоевград 

МАЙСТОРСКО ТЕХНИЧЕСКО ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ:

„Метаморфози“ по Овидий, сценична адаптация Мери Цимерман, ДТ „Никола Вапцаров“ – Благоевград
„Петрови в грипа и около него“ по Алексей Салников, НТ „Иван Вазов“
„Тартюф“ по Жан-Батист Молиер, ДКТ „Иван Радоев“ – Плевен 

АВТОРСКА МУЗИКА:

Калин Николов за „Всичките наши тела“ по Георги Господинов, ДТ „Невена Коканова“ – Ямбол
Милен Апостолов за „Преображението“ по Франц Кафка, ДТ „Никола Вапцаров“ – Благоевград
Христо Намлиев за „Странна случка с куче през нощта“ по романа на Марк Хадън, ДТ „Сава Огнянов“– Русе

ДРАМАТУРГИЧЕН ТЕКСТ (излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите):

„Боже мой“ от Теа Денолюбова
„Ботушът“ от Лило Петров
„Кулата“ от Борис Кръстев

КРИТИЧЕСКИ ТЕКСТ (излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите):

„Българският театър 1945 – 1989“ сборник студии, автори: Румяна Николова, Ани Топалджикова, Ромео Попилиев, Камелия Николова, Николай Йорданов, Албена Тагарева, Петър Денчев, Зорница Каменова,  изд. Фондация „Хомо луденс“, 2023
„Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл (от 1968 година до наши дни)“ от Петър Денчев, изд. Жанет 45, 2023
„Светът като воля за песен или модернизмът на Петко Ю. Тодоров” от Ромео Попилиев, изд. Знаци, 2023

ПОСТИЖЕНИЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО (излъчени от Гилдията на творците в кукленото изкуство):

Елица Петкова за режисурата на „Тайната на Ленхен“ по Михаел Енде, ДКТ – Стара Загора
Наталия Гочева за сценографиите на „Ясен и Омая“ от Петя Миладинова (по мотиви от приказката „Неродена мома“), ДКТ – Русе; „Пепеляшка“ по Шарл Перо, СКТ; „Студеното сърце“ по Вилхелм Хауф, ОКТ – Благоевград
Христина Стоянова за ролите на Халата и Омая 2 в „Ясен и Омая“ от Петя Миладинова, ДКТ– Русе

КУКЛЕН СПЕКТАКЪЛ (излъчени от Гилдията на творците в кукленото изкуство):

„Пепеляшка“ по Шарл Перо, постановка Боньо Лунгов, режисура и хореография Константин Каракостов, СКТ
„Тайната на Ленхен“ по Михаел Енде, драматизация и реж. Елица Петкова, ДКТ – Стара Загора
„Ясен и Омая“ от Петя Миладинова, реж. Ивайло Марков, ДКТ  – Русе 

СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ И ПЪРФОРМАНС (излъчени от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства):

Александър Георгиев, Дарио Баррето Дамас, Жана Пенчева за „dragON forever“ – „STEAM ROOM”, РЦСИ Топлоцентрала
Ива Свещарова и Вили Прагер за „Еуфория на болестта (или прекрачване на микроскопичните граници)“- Brain Store Project , РЦСИ Топлоцентрала
Галина Борисова в партньорство с Теодора Попова за „Есмералда и Раймонда”, РЦСИ Топлоцентрала

ДУБЛАЖ ( излъчени от Гилдията на актьорите, работещи в дублажа):

ПРИ ЖЕНИТЕ
Елисавета Господинова за Мари Шмид в ,,Агент 355“
Милица Гладнишка за Урсула в ,,Малката русалка“
Яница Маслинкова за Рючхан в ,,Три сестри“

ПРИ МЪЖЕТЕ
Александър Митрев за Торфин в ,,Духове“
Васил Бинев за Казъм в ,,Златно момче“
Георги Георгиев-Гого за Майкъл Корлеоне в ,,Кръстникът“
Камен Асенов за Уонка в ,,Уонка“

ВАРИЕТЕТНО ИЗКУСТВО (излъчена от Гилдията за вариететно изкуство): се присъжда на Артисти „Валермо” – Валери Моцев и Светлана Стефанова за постиженията им в областта на Вариететното изкуство

АТРАКЦИОННО И СЦЕНИЧНО ИЗКУСТВО (излъчена от Гилдията за атракционни сценични изкуства): се присъжда на трупа „Палячи” за огнено-светлинния спектакъл  „Пирокинезис”

СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА МУЗИКА ( излъчена от Гилдията музикални артисти):

Deep Zone Project за песента им и видеото към нея „Punta Cana”
Кирил Пелтеков и Георги Пелтеков за песента „Fly GoGo Fly” и видеото към нея

НАГРАДА ЗА ЦИРКОВО ИЗКУСТВО (излъчена от Гилдията на цирковите артисти): се присъжда на трио „Балкански” (Тициано, Мари, Натали за номера им ,,Летни кънки“

НАГРАДА НА АКТ-УНИМА за значим принос в развитието на българското куклено изкуство се присъжда на  ПРОФ. ВАСИЛ РОКОМАНОВ

НАГРАДА ИКАР 2024 за преподавателска дейност се присъжда на ДОЦ. Д-Р БИЛЯНА ТОМОВА

НАГРАДА ИКАР 2024 за чест и достойнство се присъжда на ВЕЧЕСЛАВ ПАРАПАНОВ

НАГРАДА ИКАР 2024 за изключителен принос към българския театър се присъжда на МАРИЯ КАВАРДЖИКОВА

Фотаграфия: Георги Вачев