31 супер заглавия в програмата на София Филм Фест в Пловдив

  • от Мария Луцова
  • 12:55, 04.03.2020

31 филма – най-доброто от световното и българско кино, ще представи пред пловдивските киномани 15-ото издание на София Филм Фест в Пловдив от 19 март до 2 април в Lucky Дом на киното. 

„Очаква ни едно изключително силно издание – едно от най-добрите в цялата история на форума. Ще има по нещо за всекиго, но не говорим за флирт с масовата публика, а за филми, които култивират и развиват вкуса на зрителя”, каза организаторът на фестивала Стефан Китанов. Той не пропусна да благодари на Община Пловдив за партньорството, без което форумът не би бил възможен, както и на пловдивския екип на София Филм Фест начело с Борислав Лалев. 

В 2020-а се очертава като фестивалната година, посветена на българското кино, защото то бележи сериозен възход. 3 Български заглавия бяха отличени на световни фестивали от категория „А” – „Безбог”, „Каръци” и „Бащата”. Седем пъти повече са независимите продукции в последното десетилетие. А в последните 3 години са произведени 30 процента от българските филми за последните 20 години”, така Китанов аргументира избора на акцент в програмата на феста. 

Пловдив също ще се потопи в магията на българското кино още на старта на събитието. Откриването е с „Бащата” на пловдивчанина Петър Вълчанов и Кристина Грозева.  Филмът е разказ за живота на баща (Иван Савов) и син (Иван Бърнев) след смъртта на майката в семейството. Двамата потеглят към приключение, а по пътя ще се наложи да се срещнат с някои премълчани тайни и вини... 

През 2019 „Бащата“ спечели едно от най-високите отличия в историята на българското кино – „Кристален глобус“ за най-добър филм в Карлови Вари. Филмът триумфира и на фестивала на българското игрално кино във Варна със „Златна роза“ за най-добър филм и още два приза; спечели голямата награда на фестивала в Тирана, наградата за режисура и наградата на публиката в Сахалин, Русия, както и наградата за най-добър филм, наградата на младежкото жури и на критиката на филмовия фестивал в Арас, Франция. 

Публиката под тепетата ще има шанса да гледа и носителя на 4 награди ОСКАР, включително за най-добър филм, „Паразит“ – седмият пълнометражен филм на Понг Чун-Хо. „Паразит“ е сред най-харесваните и коментирани филми не само в Холивуд, но и в цял свят, като получи и „Златна палма“ в Кан. 

„С отличаването на „Паразит” с 4 Оскара Американската академия иска да се демократизира и не само англоезични филми да доминират сред победителите. По този начин Оскарите ще се конкурират със Златна палма”, коментира Стефан Китанов. 

По традиция Пловдив ще посрещне и интересни кинотворци, които ще представят своите филми.

Председателят на Международното жури на 24-ия София Филм Фест Питър Уебър, чиито пълнометражен дебют „Момичето с перлената обеца“ му донесе заслужена световна слава с 3 номинации за „Оскар“, две номинации за „Златен глобус“, 10 номинации за наградите БАФТА, ще представи лично най-новия си филм „Ина де Ярд“ - своеобразен портрет на пионерите на реге-музиката в Ямайка.

„Това е „Буена Виста Соушъл Клуб” на регето. Един изключително въздействащ филм”, каза Стефан Китанов и препоръча на люботелите на хубавите музикални ленти да не пропускат и тази. 

Вторият международен гост е  изключителният руски документалист Виталий Мански, който ще оценява филмите, селектирани в Документалния конкурс на 24-ия София Филм Фест. Мански бъде сред специалните гости на фестивала в Пловдив и лично ще представи своя безпристрастен поглед върху една важна епоха от съвременната история. 

„В „Свидетелите на Путин“ няма разкази, спомени - това е уникално киносвидетелство на събитията. Филмът показва, че всеки би могъл да бъде назначен за приемник (на върховния държавен пост в Русия), защото това се е случило в недемократичните институции, извън избора на хората. Това беше задкулисно решение от един много тесен кръг лица, водени единствено на лични интереси“, споделя Виталий Мански, като подчертава, че този филм е невъзможно да бъде показан днес в Русия. 

Три години след премиерата на „Белгийският крал“, свитата на Николас III ще представи новите премеждия, през които преминават кралят и героите на режисьорите и продуценти Джесика Удуърт и Петер Бросенс, пред публиката в България. Новият им филм „Босият император“, копродукция на Белгия, Холандия, Хърватия и България, ще има гала-премиера в София и ще бъде представен като специален акцент и в програмата на Пловдив. В ролята на краля отново е харизматичният Петер ван ден Бегин, антуражът е същият, но деликатесът са изпълненията на легендите Джералдин Чаплин и Удо Киер.  Джесика Удуърт и Стефан Китанов ще представят филма в Пловдив. 

Носителят на „Златна мечка“ от Берлинале 2019 „Синоними“ е другото интересно заглавие в афиша. Копродукция на Франция, Израел и Германия – филмът проследява историята на млад израелец, бивш войник, който бяга в Париж, за да скъса с корените си. Разочарован от родината си, той отказва да говори иврит и се опитва да стане французин. 

Отново ще присъства специален акцент върху многообразието на европейското кино – с помощта на ексклузивния фокус, който Европейският парламент поставя всяка година чрез Филмовата награда „ЛУКС“ върху европейските ценности, вплетени в сюжетите на киното. Сред филмите, които ще има възможност да види пловдивската публика, са и две творби, носители на наградата „Лукс“: за 2019 година -  историята на Теона Митевска „Господ съществува, името й е Петруния“, както и награденият през 2018 година „Жена на война“ на Бенедикт Ерлингсон. 

Не бива да бъдат пропускани и култовите КАН-ски акценти – най-новият филм на Джим Джармуш „Мъртвите не умират“, открил конкурса на Кан 2019, както и „Фарът“ на Робърт Егърс - с наградата на ФИПРЕССИ в „Петнайсетдневката на режисьорите“ – Кан 2019. Още един акцент от конкурсната програма в Кан ще има възможност да се срещне с пловдивските киномани, при това представен от един от продуцентите му Джим Старк – филмът е „Свирукащите“ на румънския режисьор Корнелиу Порумбою. 

В Пловдив ще пристигнат и два италиански фестивални кинохита. „Мартин Идън“ на Пиетро Марчело е създаден по едноименния роман на Джек Лондон и възхити публиката във Венеция, където филмът бе номиниран за „Златен лъв“, а младата италианска звезда, актьорът Лука Маринели получи престижната награда „Coppa Volpi“ за най-добър актьор. 

„Предателят“ на Марко Белокио бе номиниран за „Златна палма“ в Кан, а също и за най-добър филм, сценарий и актьор - Пиерфранческо Фавино, на Европейските филмови награди. „Предателят“ разказва за живота на т.нар. „бос на двата свята“ Томазо Бушета, първият информатор в съдебен процес срещу мафията в Сицилия през 1980. „Това е биография в истински Белокио стил. Визионерски и оригинален, той обединява ужас и наподобяващ сън делириум, какъвто е случаят и в „Добро утро, нощ“ от 2003 година за отвличането на бившия министър-председател Алдо Моро, извършено от терористите на „Червените бригади“, пише „Cineuropa“. 

 „Чутовното нашествие на мечките в Сицилия“, по едноименната книга на Дино Будзати, под вещото ръководство на Лоренцо Матоти е една страхотна анимационна история, възхитила специалистите на тема кино по света, която ще зарадва и (не само!) малките зрители в Пловдив. 

Работата на режисьора на „Върлината“, 28-годишният Кантемир Балагов, бе отличена в Кан с наградата на ФИПРЕСИ и наградата за най-добър режисьор в програмата „Особен поглед”. Творбата влезе и в краткия списък за Оскар за международен филм, а специалистите твърдят, че за този филм е нужно да се знае много малко (или абсолютно нещо), за да се възприеме с непредубедени очи. Разказът представя Ия и Маша, които са опора една на друга, след като са се били рамо до рамо като зенитни артилеристки във Втората световна война – опитват се да открият нов живот в опустошения и обладан от духове Ленинград. 

Отличеният с две номинации „Оскар“ - за международен и пълнометражен документален филм, и едновременно с това най-награждаван филм в Сънданс (голямата и специалната награда на журито, както и признание за операторско майсторство), „Медена земя“ на Тамара Котевска и Любомир Стефанов разказва историята на една от последните пчеларки в почти забравено кътче на Европа. Филмът неусетно се превръща в епичен разказ за безразсъдната експлоатация на природните ресурси, поразил киноспециалистите в целия свят. 

„Това са само част от заглавията на 15-ия София Филм Фест в Пловдив, очаквайте още изненади. Съвсем скоро ще започне и продажбата на билети, които ще са както миналата година – 6 и 8 лв.”, каза Борислав Лалев.